Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Fiasko z omrežninami: Posredujte nam vprašanja, ki vas mučijo

Ste zmedeni zaradi metodologije obračuna omrežnin? Se nam obetajo le trije časovni bloki? Če imate vprašanja ali pomisleke glede omrežnin, vas vabimo, da nam jih posredujete.
Kaj prinaša predlog treh časovnih blokov? Foto: Črt Piksi/Delo
Kaj prinaša predlog treh časovnih blokov? Foto: Črt Piksi/Delo
K. Ž.
9. 1. 2025 | 17:45
9. 1. 2025 | 18:06
2:52

Zgodba o novi metodologiji obračuna omrežnine, ki je v zadnjih mesecih razburila javnost in privedla do spora med vlado in agencijo za energijo, dobiva novo poglavje. Minister za okolje Bojan Kumer in direktor Elesa Aleksander Mervar sta predstavila predloge za spremembo metodologije. Med ključnimi poudarki so trije časovni bloki za obračunavanje omrežnine, ki bi zamenjali obstoječi sistem petih blokov, ter postopna uvedba sprememb v prehodnem obdobju dveh do treh let.

image_alt
VIDEO: Kako z novim sistemom omrežnin zmanjšati stroške elektrike (Bojan Žnidaršič)

Predlog: Uvedba treh časovnih blokov

Po pisanju portala Delo.si Eles predlaga poenostavitev sistema z uvedbo treh blokov med delavniki in dveh blokov ob dela prostih dnevih. V prehodnem obdobju dveh do treh let ne bi razlikovali med višjo in nižjo sezono, ker ne razpolagamo množično z napravami, da bi se gospodarstvo lahko prilagajalo. »Predlagamo, da se za vsak časovni blok plačuje omrežnina po dejanski moči, vendar z dovolj večjim naborom povprečnih konic,« je pojasnil Mervar.

ELES na podlagi analize podatkov predlaga poenostavitev trenutnega modela časovnih blokov. Namesto veljavnih petih blokov bi te nadomestili s tremi. Vir: ELES
ELES na podlagi analize podatkov predlaga poenostavitev trenutnega modela časovnih blokov. Namesto veljavnih petih blokov bi te nadomestili s tremi. Vir: ELES

Minister Kumer je poudaril, da obstoječa metodologija ni skladna z državnimi strateškimi cilji in evropskimi direktivami, saj prinaša neenakomerne finančne obremenitve za odjemalce in ne spodbuja naložb v zelene tehnologije.

Spomnimo, da je vlada že decembra člane sveta agencije za energijo pozvala k odstopu. Dva člana sveta – Mitja Breznik in Sandi Šterpin sta po novem letu tudi odstopila – ostali trije, predsednik sveta Franc Žlahtič ter Janez Kopač in Borut Bratina pa ne, zato je vlada pozvala k razrešitvi preostalih članov sveta agencije za energijo in zahteva takojšnje spremembe metodologije.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine