1. Zamenjajte zastarelo klimatsko napravo
Če je vaša klimatska naprava stara več kot 15 let, je čas, da jo zamenjate z bolj energijsko učinkovito. Ob nakupu bodite pozorni, da ustreza zahtevanim standardom varčne porabe energije.
2. Spremenite način kuhanja
Izogibajte se vsakodnevni uporabi kuhinjske pečice in hrano raje pripravite na vrtnem žaru. Ogrevanje pečice namreč še dodatno segreje zrak v stanovanju, zato mora klimatska naprava delovati dlje in močneje, da zagotovi normalno temperaturo v prostoru. Če se pečenju v pečici res ne morete izogniti, to poskušajte storiti v zgodnjih jutranjih ali poznih večernih urah, ko temperature ozračja še niso tako visoke in je tudi prezračevanje stanovanja enostavnejše.
3. Avtomatizirajte termostat
Če še vedno uporabljate ročni termostat, razmislite o njegovi zamenjavi z avtomatskim – tega lahko nastavite tako, da sam uravnava temperaturo glede na dele dneva oziroma glede na to, ali ste ob določenem delu dneva doma ali ne.
4. Zasenčite stanovanje
Preden odidete od doma oziroma ko je sonce najmočnejše, okna zaprite in spustite rolete, kar bo vsaj nekoliko preprečilo vdor vročine v stanovanje.
5. Klimi privoščite počitek
Namesto klimatske naprave za kroženje zraka po stanovanju raje uporabite stropni ventilator – varčevali boste z energijo in naredili nekaj dobrega za svoje zdravje.
6. Ohladite se s kratkimi hladnimi prhami
Čas, ki ga prebijete pod prho, skrajšajte za polovico, pri tuširanju pa namesto vroče vode uporabite toplo – s tem boste privarčevali nekaj energije in se hkrati tudi prijetno ohladili. Razmislite tudi o namestitvi posebnega bojlerja, ki vodo segreva samo, kadar je to potrebno in kolikor je potrebno, ne pa da se vsakič segreje celotna količina vode.
7. Namestite energijsko varčne žarnice
Obstoječe žarnice zamenjajte z varčnejšimi – za primer: fluorescentne žarnice porabijo manj energije, hkrati pa svetijo močneje in dlje, zato jih je potrebno redkeje menjati.
8. Redno servisirajte klimatsko napravo
Držite se navodil proizvajalca klimatske naprave in poskrbite za redno čiščenje in menjavanje filtrov, usposobljen serviser pa naj celotno napravo pregleda vsako leto. Tako bo vaša klimatska naprava delovala dlje in bolje.
9. Zagotovite dobro tesnjenje
Vsako leto preverite cevi in druge spoje na klimatski napravi, prav tako pa tudi tesnjenje oken in vrat. Hlajenje zraka s klimatsko napravo nima nobenega smisla, če več kot polovica tega skozi špranje ob okenskih okvirih, pod vrati ali mimo dimnika skozi strop uide iz prostora.
10. Več časa preživite zunaj
Skoraj vse, kar sicer počnete v stanovanju, v poletnih mesecih lahko počnete tudi zunaj. Obroke pripravite na vrtnem žaru, obedujte na terasi, berite v viseči mreži pod krošnjami dreves, …