Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Kje so Teslini fotovoltaični strešniki?

Elon Musk je novembra leta 2016 predstavil fotovoltaične celice, ki so videti kot navadni strešniki. Po začetnem navdušenju in številnih naročilih navkljub visoki ceni naj bi družba Tesla posebne strešnike (narejene iz kaljenega stekla, ki naj bi bilo kar trikrat bolj trdo od asfalta) vgradila na zgolj 12 hiš. Z novo generacijo strešnikov in izredno zmogljivo baterijo, ki bo pokrila potrebe gospodinjstva po elektriki, naj bi bila proizvodnja fotovoltaičnih strešnikov letos bolj učinkovita, dobili pa naj bi jih tudi naročniki iz držav Evropske unije.
Foto: Tesla
Foto: Tesla
T. S. P.
26. 4. 2019 | 12:21
22. 10. 2024 | 06:39
2:57

Teslina sončna streha je za razliko od klasičnih sončnih elektrarn (ki jih običajno namestijo na streho ali pa integrirajo med strešnike) videti kot povsem navadna streha. Na voljo so različne oblike strešnikov (spominjajo na ravni skrilavec in korec), ki imajo vgrajene baterije. Te se, ko jih obsije sonce, polnijo, presežek električne energije pa shranijo. Pri tretji generaciji strešnikov naj bi se električna energija shranjevala v eno, zmogljivejšo baterijo. Strešnike odlikuje dolga življenjska doba – Elon Musk obljublja do 30 let garancije na električno vezje in neskončno garancijo na material. Strešniki so izjemno vzdržljivi, saj dosegajo najvišje rezultate pri odpornosti na točo, veter in so negorljivi. Vse garancije in certifikati pa trenutno veljajo zgolj za ameriški trg, za druge države ustreznih certifikatov še niso pridobili.

Fotovoltaični strešniki naj bi po priporočilih podjetja Tesla predstavljali zgolj 35 odstotkov površine strehe oziroma toliko, kolikšne so potrebe po električni energiji prebivalcev v hiši. Ostali strešniki naj bi bili navadni. Cene se gibajo od 35 evrov za kvadratni meter navzgor. Strešniki so primerni za strehe z nagibom od 14 do 90 stopinj.

»Trenutno oblikujemo tretjo generacijo fotovoltaičnih strešnikov in pričakujemo, da bomo konec letošnjega leta povečali proizvodnjo,« je konec lanskega leta obljubil Elon Musk. »Strešnike imam vgrajene že na svoji strehi in jih ne morem prehvaliti,« je še dodal. Investitorje, ki še vedno čakajo na strešnike in montažo, je januarja prek pisma obvestil, da bodo njihova naročila v kratkem izpolnili. Strešnike morajo namreč prilagoditi različnim vremenskim razmeram po Združenih državah Amerike. Šele nato naj bi na vrsto prišli drugi trgi, čeprav rezervacijo lahko oddajo vsi, ki živijo v državah na seznamu, objavljenem na spletni strani podjetja Tesla.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine