Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

LED-svetila manj primerna za industrijska delovna okolja

Med prednostmi LED-svetil sta v ospredju majhna poraba energije in možnost usmerjenega točkovnega osvetljevanja. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da tehnologija še ne ustreza zahtevam po sodobni in varčni razsvetljavi v industrijskih delovnih okoljih.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 23:14
2:21

V industrijskih delovnih okoljih so razmere drugačne kot v pisarnah, na primer. Temperature so višje ali nižje, vsepovsod je prah, ponekod vlaga, kemikalije, delovna mesta so lahko senčena ... Dolgo in zanesljivo delovanje LED-svetlobnih virov pa je odvisno od temperature okolja; z višanjem temperature se namreč krajša njihova življenjska doba, pravijo v podjetju Svetloba.

Pri tem navajajo ugotovitve prof. dr. Grega Bizjaka z ljubljanske fakultete za elektrotehniko, da občutljivost na okoljsko temperaturo zmanjšuje energijsko učinkovitost LED-svetil, saj v primerjavi s fluorescentnimi sijalkami porabijo več energije pri želeni osvetljenosti delovnih mest. Svetlost LED-svetilke je nekajkrat večja kot svetlost fluorescentne sijalke, kar lahko povzroči bleščanje. Temu se lahko izognemo z uporabo difuzorja, vendar to zmanjša svetlobni izkoristek.

Življenjska doba LED-svetilk je po zatrjevanju večine ponudnikov 12 let, v društvu Temno nebo Slovenije pa navajajo, da pri običajni svetilki po osmih letih zamenjamo sijalko, ki stane deset evrov, LED-svetilko pa bo treba po 12 letih zamenjati v celoti, kar ni majhen strošek. V društvu še opozarjajo, da novejše raziskave vpliva umetne svetlobe na organizme kažejo na zdravju škodljiv vpliv prekomerne uporabe LED-svetil, ki ga morda ne kaže zanemariti. Že razmeroma šibka svetloba namreč zmanjša tvorbo hormona melatonina, medtem ko lahko prekomerna razsvetljava preprečuje njegovo nastajanje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine