Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Sedem največjih zgodb o obnovljivih virih energije v 2017

Zaradi emisij ogljikovega dioksida in drugih onesnaževalcev nas v prihodnjem letu čaka kar nekaj posledic, ki jih prinašajo podnebne spremembe. Upanje v boljšo in bolj zeleno prihodnost nam prinašajo zgodbe s področja obnovljivih virov energije. V iztekajočem letu se jih je v medijih zvrstilo kar nekaj, sedem pa jih je še posebej izstopalo.
Foto: Panda green energy
Foto: Panda green energy
T. S. P.
29. 12. 2017 | 10:08
22. 10. 2024 | 01:42
5:01

Večino električne energije na Zemlji bi do leta 2050 lahko pridobili iz obnovljivih virov energije

Nedavna analiza je pokazala, da bi do sredine novega stoletja lahko kar tri četrtine električne energije pridobili iz obnovljivih virov energije. 139 držav po svetu bi v treh desetletjih lahko 100 odstotkov energije pridobivalo iz vetrne, vodne in sončne energije.

"Naši rezultati analize kažejo na ogromno prednosti, ki jih prinaša energija, pridobljena iz obnovljivih virov energije. Zato menimo, da bi morali prehod na takšen način pridobivanja električne energije pospešiti," je sporočila ekipa Marka Delucchija iz univerze v Kaliforniji.

Kitajska provinca Qinghai kar teden dni pridobiva električno energijo samo iz obnovljivih virov energije

Kitajska je deležna hudih kritik zaradi količine ogljikovega dioksida in drugih onesnaževalcev, ki jih emitira v ozračje. A kljub ogromni industriji, je ravno Kitajska tista, ki v prihodnosti stavi na obnovljive vire energije.

V letu 2017 so v provinci Qinghai, v kateri živi pet milijonov ljudi, kar teden dni električno energijo pridobivali zgolj iz obnovljivih virov energije. V sedmih dneh so iz obnovljivih virov energije pridobili 1,1 milijarde kilovatnih ur energije, kar je enako količini, ki bi jo pridobili iz 535 tisoč ton premoga.

Kitajska načrtuje, da bo do leta 2030 kar 20 odstotkov električne energije pridobivala iz obnovljivih virov energije. V letu 2016 so kljub rasti "zelenega sektorja" iz vetra pridobili zgolj 4 odstotke energije, sončna energija pa je prispevala 1 odstotek.

V Kaliforniji je vedno sonce

Ameriški predsednik Donald Trump mogoče ne verjame v podnebne spremembe, a svet se ne strinja z njim.

Maja letos je Kalifornija dosegla nov rekord na področju obnovljivih energij, ko je kar 67,2 odstotka energije pridobila iz zelenih virov. Če bi temu prišteli še hidroenergijo, bi dosegli 80 odstotkov, poroča sciencealert.com. Največ električne energije bi Kalifornija lahko pridobila iz sončnih in tudi vetrnih elektrarn.

Združene države Amerike so sicer odstopile od pariškega podnebnega sporazuma, a to ni ustavilo Las Vegasa, da uradnim stavbam električno energijo v celoti dovaja iz obnovljivih virov energije. Tudi Chicago bo do leta 2025 storil enako. Atlanta načrtuje prehod na zeleno energijo do leta 2035, Havaji in Massachusetts pa ji bosta sledila do leta 2045.

Indija se poslavljala od premoga

Indija doživlja veliko gospodarsko rast in se vse bolj zaveda, da se bo morala odpovedati fosilnim gorivom v prihodnosti. Sončna energija je v iztekajočem se letu doživela pravi bum, država pa počasi ustavlja svojo industrijo premoga.

Kostarika je kar 300 dni električno energijo pridobivala brez fosilnih goriv

Država, v kateri živi pet milijonov ljudi, je novembra sporočila, da je 100 odstotkov električne energije kar 300 dni pridobivala iz obnovljivih virov energije. S tem je podrla svoj rekord iz leta 2016, ko je kar 250 dni električno energijo pridobivala iz obnovljivih virov energije.

Nemčija bo star premogovnik spremenila v baterijo za shranjevanje zelene energije

Ko se svet zaveda, kako pomembno je čisto ozračje in zdravo okolje, ni nujno, da ob tem pozabi na staro infrastrukturo. Nemčija razmišlja, kako bi enega izmed zaprtih premogovnikov spremenila v baterijo za shranjevanje hidroenergije, s katero bi si lahko pomagalo kar 400 tisoč gospodinjstev.

Kitajska je zgradila sončno elektrarno v obliki pande

Kitajska je v Datongu zgradila ogromno sončno elektrarno v obliki pande. S pomočjo sonca bo elektrarna proizvedla 3,2 milijarde kilovatnih ur energije v prihodnjih 25 letih.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine