Prostostoječi aparati so v primerjavi z vgradnimi vedno bolj priljubljeni, nekaj zaradi atraktivnega oblikovanja, so pa tudi nekoliko prostornejši od vgradnih aparatov podobne velikosti. Pogostejše so izvedbe, ki imajo hladilnik nad zamrzovalnikom. Hladilnik uporabljamo vsakodnevno, zato je prav, da je na primernejši višini. Testirani modeli imajo dvoje vrat, kar pomeni, da imata hladilni in zamrzovalni del ločeno upravljanje. »Tako lahko v primeru okvare enega drugi nemoteno deluje naprej. Če smo dalj časa odsotni, pa lahko v hladilniku povišamo temperaturo, ali pa ga celo izključimo, da bi tako varčevali z energijo. Zamrzovalnik bo normalno deloval naprej in skrbel za ustrezno temperaturo zamrznjenih shrankov,« je poudarila Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Veliki porabniki energije
Hladilniki in zamrzovalniki so med vsemi gospodinjskimi aparati med največjimi porabniki energije, kar je po svoje razumljivo, saj delujejo ves čas, 24 ur na dan in vse dni v letu. Podatki o porabi energije (pri merjenju smo upoštevali prostornino aparatov) kažejo na velike razlike, temu primerne so tudi ocene za vpliv na okolje. »Medtem ko najvarčnejša porabita 1,6 Wh, porabi najbolj potraten 4,3 Wh na dan na liter prostornine,« je predstavila rezultate Dušica Breskvar in dodala: »Razlike v porabi pa so tudi posledica razlik v temperaturi okolice. Ugotovili smo, da je v toplejših dneh (meritve smo izvedli pri temperaturi okolice 32 °C) poraba precej večja (za 16 do 36 %), v hladnem okolju (meritve pri 10°C) pa nekoliko manjša (za 9 do 25 %).«
S temperaturo ni bilo težav, večina tudi ni bila preglasna
Tehnologija delovanja aparatov je odvisna od temperature okolja, zato je na vsakem označen klimatski razred, ki sporoča pri kateri temperaturi okolice bo aparat brezhibno deloval. »Čeprav so vsi aparati na testu uvrščeni v klimatski razred, ki ustreza našemu podnebju, smo preverili, ali bomo lahko tudi poleti, v najhujši vročini, in v hladnem obdobju leta brez strahu za shranke. Izvedli smo meritve temperature v notranjosti hladilnega in zamrzovalnega dela tudi, ko je bila zunanja temperatura 32 in 10 °C in ugotovili nekaj odstopanj. Precej večje so bile razlike med hladilniki, ko smo preverjali, kako hitro se vložena živila v hladilniku ohladijo in v kolikšnem času zamrznejo. Kar nekaj aparatov je pri merjenju doseglo odlične rezultate, medtem ko so drugi dobili oceno pomanjkljivo,« je poudarila Breskvarjeva in dodala: »Pozorni smo bili tudi na glasnost in vibriranje, a med testiranimi pretirano glasnih ni bilo.«
Nasvet ZPS:
Primerjalnik s 150 modeli si lahko ogledati na spletni strani ZPS.