Toliko elektrike bo porabila ena veriga novoletnih lučk

V tem zimskem, hladnejšem in nekoliko bolj turobnem obdobju leta nam novoletno okrasje oziroma prižgane lučke lepšajo večere. Pisane luči, ki razsvetljujejo naš dom ali okolico, so nekaj, brez česar si prednovoletnega časa ne znamo predstavljati. Pa vemo, koliko elektrike porabimo z dodatno decembrsko razsvetljavo?

Lučke vsekakor ne smejo manjkati na novoletnih smrekah, z njimi lahko okrasimo notranje police, mnogi pa jih obesijo tudi zunaj - na stebre, živo mejo ali drevesa pred hišo, na zunanje obrobe oken ali strehe, ograje in še bi lahko naštevali.

Večina novoletne razsvetljave zahteva elektriko, a najprej je treba poskrbeti za varnost. Kako naj to naredimo in na kaj moramo biti še posebej pozorni, sta pojasnila sogovornika dr. Matko Matkovič in Matjaž Česen iz Inštituta Jožef Stefan -  Centra za energetsko učinkovitost. "Lučke so električne naprave. Torej mora biti pozornost enaka kot pri vseh električnih napravah. Če kupujemo lučke za zunanjo uporabo, je dobro, da imajo vsaj zaščito IP44. Lučke, ki so namenjene za uporabo v zaprtih prostorih, niso primerne za uporabo zunaj." 

Verige luči ne prižigajte, ko je ta navita na kolut ali pa je pokrita s pokrivali.

A četudi imamo tehnično brezhiben izdelek, obstaja nevarnost, da gre kaj narobe. "Ko ob praznikih nameščamo lučke, pogosto nimamo na voljo električne napeljave tam, kjer smo si zamislili namestiti svetlobne dekoracije. Podaljški so pogosto prva rešitev, ki jo uporabimo in kar prehitro smo zadovoljni takoj, ko lučke zasvetijo. Ne pozabimo, da je pravilna uporaba provizorične električne napeljave do lučk prav tako pomembna za varnost ljudi in premoženja, kot je luči samih. Zato tovrstne dekoracije ni primerno nameščati na pohodne površine, med vrata, nad umivalnim koritom, nad kuhalnimi ploščami, na kamine. Verige luči prav tako ni primerno prižigati takrat, ko je navita na kolut ali pa je pokrita s pokrivali," opozarjata sogovornika.

!!galerija!!


PREBERITE ŠE: 4 PREPROSTI TRIKI ZA SHRANJEVANJE NOVOLETNIH LUČK

Pretiravanje z osvetlitvijo ni smiselno

Veriga s približno 600-1000 svetilkami, četudi gorijo ves dan, ne potroši več kot 0,2 kWh električne energije - ob upoštevanju trenutnih cen električne energije, je to manj kot 5 centov.

Zanimalo nas je, koliko energije na primer potroši ena veriga luči. Sogovornika sta pojasnila, da se moč verig giblje od 2 do 10 W, odvisno od števila svetilk na njej. "10 W ima veriga s približno 600-1000 svetilkami. Potrošnja je odvisna od časa gorenja, vendar zaradi majhne moči, tudi če gorijo ves dan, ne potrošijo več kot 0,2 kWh, torej če upoštevamo ceno električne energije danes, manj kot 5 centov. Pretiravanje z osvetlitvijo kljub temu ni smiselno." 

Dodata še, da so LED sijalke znatno bolj učinkovite od navadnih – za 80 % in temu primeren je tudi prihranek energije. "Prav tako ima veriga lučk, ki se vmes ugašajo, praviloma nekoliko manjšo rabo električne energije, vendar to ne velja pri vseh verigah in ne pri vseh nastavitvah ugašanja, zato se na ta ukrep varčevanja z električno energijo ne gre zanašati," pojasnita strokovnjaka.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE