Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Zelena energija draži elektriko

Vlada naj bi obravnavala uredbo, zaradi katere naj bi se mesečni znesek za elektriko povečal za en evro. Na novo bo menda določila prispevke za subvencioniranje zelene energije iz obnovljivih virov.
S. O.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:14
2:35

Prihodnost je v zeleni, okolju prijazni energiji iz obnovljivih virov. Tega se zaveda vse več ljudi, tovrstno proizvodnjo električne energije pa spodbuja tudi Evropska unija z direktivami. Zelena energija je okolju prijazna, saj pri njeni proizvodnji in pretvorbi ne prihaja do škodljivih emisij.

Država kot spodbudo za investicijo v obnovljive vire nudi subvencionirano odkupno ceno za tovrstno električno energijo, ki jo v Sloveniji proizvaja 3800 elektrarn. Ker pa je državni proračun vse bolj prazen, že nekaj časa zmanjkuje denarja za subvencije. Že od septembra ni več mogoče prejeti subvencije za nove naprave, saj še za obstoječe ni dovolj denarja. Letos bi samo za obstoječe naprave za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov oziroma za soproizvodnjo toplote in elektrike vlada rabila 150 milijonov evrov, a jih ima samo 130 milijonov.

Ker direktiva Evropske unije od naše države terja, da mora razbremeniti energetsko intenzivna podjetja, naj bi gospodinjstva po novem, skupaj z malimi in srednjimi podjetji, plačevala še več. Že zdaj velika podjetja prispevajo za podpore zgolj deset odstotkov, gospodinjstva pa 40 odstotkov. Po novem pa naj bi gospodinjstva plačevala še za evro na mesec več, kar pomeni, da se bo račun za elektriko na mesečni ravni zvišal za 2,5 odstotka. Mesečni prispevek gospodinjstev za subvencioniranje zelene energije naj bi se namreč zvišal s štirih na pet evre. Medtem ko bodo gospodinjstva in mala ter srednja podjetja plačevali več, pa bodo večji industrijski porabniki plačevali za približno deset milijonov evrov manj oziroma bo njihov prispevek manjši za 70 odstotkov. Pri tem še bolj bode v oči podatek, da subvencije ne gredo v celoti proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov, saj 40 odstotkov država podeli enotam za soproizvodnjo toplote in elektrike na fosilna goriva.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine