Namen projekta, ki so ga na pobudo lastnikov večinoma propadajočih mlinov začeli lani, je zaustavitev propadanja pomembnih objektov kulturne dediščine oziroma mlinov ob belokranjskih vodotokih, med katerimi so nekateri razglašeni za kulturne spomenike, so sporočili s črnomaljske občine.
Dolgoročni cilj projekta je ustvarjanje notranjega razvojnega potenciala, ki poudarja značilnosti območja, zagotavlja nova delavna mesta in poseljenost ob upoštevanju trajnostne rabe naravnih virov ter ohranjanja naravne in kulturne dediščine.
Med glavnimi cilji projekta na občini Črnomelj poudarjajo tudi krepitev in razvoj obnovljivih virov energije ter ustvarjanje možnosti dopolnilnih dejavnosti na kmetijah. Mlinom bi namreč radi ponovno zagotovili tudi njihov gospodarski pomen, za ta namen pa izdelujejo strateške, strokovne in projektne osnove za ustrezno revitalizacijo mlinov ob upoštevanju vseh okoljskih vidikov.
Na zadnji predstavitvi projekta v Starem trgu ob Kolpi so se na podlagi doslej zbrane dokumentacije, podatkov in strokovnih izhodišč, z lastniki mlinov z omenjenega območja dogovorili, da bodo ti najprej sami presodili, ali se jim takšna prenova mlinov sploh splača. Udeleženci posveta so se tudi strinjali, da naj najprej zaživita prva dva belokranjska mlina, glede na njuno delovanje pa se bodo za projekt prenove dokončno odločili še drugi lastniki mlinov, še poroča Slovenska tiskovna agencija.