Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Dnevi pasivne hiše: Letos spet ogledi v živo

V času, ko nam kriza spreminja način življenja in navade, so ustaljeni vsakoletni dogodki pomembna stalnica, ki nakazuje pot k normalnosti. Eden takih tradicionalnih dogodkov so Dnevi pasivne hiše, ki jih Fakulteta za arhitekturo UL in Konzorcij pasivna hiša med 5. in 7. novembrom prirejata že dvanajstič.
Foto: Jasna Marin
Foto: Jasna Marin
M. Z. S.
4. 11. 2021 | 16:44
22. 10. 2024 | 15:39
3:31

Dnevi pasivne hiše spadajo v sklop tridnevnega mednarodnega dogodka, ko so v številnih državah na vseh celinah za obiskovalce odprte pasivne hiše. Tudi letos jih bodo prilagodili epidemiološki real­nosti in jih delno izvedli po spletu.

V tem času si bo mogoče podrobno ogledati pasivne hiše in se prepričati o notranji klimi v njih, ki omogoča kakovostno bivanje in stalno oskrbo s svežim zrakom. V času, ko se napoveduje velika podražitev energentov, je naložba v pasivno hišo, ki potrebuje zelo malo energije za ogrevanje, dobra odločitev.

Investitorji, načrtovalci, drugi strokovnjaki in laiki se bodo lahko 5. novembra udeležili predavanj prek aplikacije zoom, na katerih bo podrobno predstavljena pasivna hiša – zakaj jo graditi, kaj je pomembno upoštevati pri načrtovanju, kako izbrati konstrukcijska gradiva, vse o ogrevanju in prezračevanju in kako do nepovratnih spodbud Eko sklada.

Standard pasivne hiše je pri nas dobro poznan, po podatkih Eko sklada jih je bilo v Sloveniji doslej zgrajenih več kot 1500. Pasivna hiša potrebuje za ogrevanje največ 15 kWh energije na kvadratni meter na leto, kar zagotavljata dobro izoliran, zrakotesen toplotni ovoj brez toplotnih mostov ter prezračevalna naprava z vračan­jem toplotne odpadnega zraka. Stavba se lahko ogreva s toplotno črpalko, primerni pa so tudi vsi drugi ogrevalni sistemi majhne moči. Zaradi majhnih toplotnih izgub so stroški za ogrevanje lahko tudi desetkrat manjši kot pri starih, večinoma neizoliranih ali slabo izoliranih hišah.

Pri nas je glede na število pasivnih hiš, ki so grajene z različnimi gradivi in tehnologijami, precej izkušenj tako z načrtovanjem in gradnjo kot z bivanjem v njih.

Notranjost pasivne hiše JubHome. FOTO: arhiv Jub Home
Foto:
Notranjost pasivne hiše JubHome. FOTO: arhiv Jub Home Foto:

Na Dnevih pasivne hiše bo odprlo vrata okrog 15 hiš, ki so v gradnji ali že vseljene. Večina jih bo na ogled v živo, nekaj pa zaradi trenutnih razmer le prek spleta. Obiskovalci se bodo lahko pozanimali, kaj je pripomoglo k odločitvi investitorjev za pasivno hišo, kako poteka gradnja, kakšne težave so se pojavljale, in ne nazadnje, kako se v pasivni hiši živi. Ob investitorju bodo tudi izvajalci, ki bodo na voljo za strokovne informacije. Seznam hiš s kratko predstavitvijo, terminom ogledov in kontaktom za prijavo je mogoče najti na spletni strani Konzorcija pasivna hiša www.fa.uni-lj.si/konzorcijphklik na Dnevi pasivne hiše.

Ogledi bodo organizirani individualno ali v skupinah po nekaj ljudi in bodo mogoči ob izpolnjevanju pogojev PCT in splošnih navodil za zaščito.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine