Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Energetske izkaznice pod drobnogledom ZPS: pogosto netočne in nezanesljive

Zveza potrošnikov je preverila zanesljivost energetskih izkaznic in njihovo vlogo pri nakupu nepremičnin. Poziva k izboljšavam in večji vlogi pri zelenem financiranju.
Energetska izkaznica v sedanji obliki ne dosega svojih ciljev. Foto Dario Sabljak/Shutterstock
Energetska izkaznica v sedanji obliki ne dosega svojih ciljev. Foto Dario Sabljak/Shutterstock
K. Ž.
20. 5. 2025 | 12:05
4:45

Energetske izkaznice stavb v svoji trenutni obliki ne izpolnjujejo svojega osnovnega namena – potrošnikom omogočiti informirane odločitve ob nakupu ali najemu nepremičnine. Tako ugotavljajo Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) in druge članice Evropske potrošniške organizacije BEUC v okviru nedavne analize, katere izsledke so objavili pred dnevi.

Kaj je namen energetske izkaznice?

Energetska izkaznica je bila uvedena kot orodje za spodbujanje energetske učinkovitosti stavb ter za olajšanje t. i. zelenega financiranja – torej ugodnejših pogojev kreditiranja energijsko učinkovitih nepremičnin. V praksi pa se kaže, da je ta sistem pomanjkljiv: energetske izkaznice so pogosto netočne, težko razumljive in ne služijo kot zanesljiv vir informacij za potrošnike, ugotavljajo potrošniške organizacije.

Raziskava v štirih državah

V sklopu projekta, ki je potekal pod okriljem krovne organizacije BEUC, so potrošniške organizacije iz Slovenije, Italije, Slovaške in deloma Francije analizirale:

  • zakonodajo, ki ureja energetske izkaznice,
  • usposabljanje njihovih izdelovalcev,
  • vpliv različnih metodologij na rezultate izkaznic,
  • vlogo energetskih izkaznic pri zelenem financiranju nakupa ali prenove stanovanjskih nepremičnin.

Slovenski del raziskave je povzela ZPS v posebnem poročilu, kjer so ugotovili številne razlike med posameznimi izdelovalci energetskih izkaznic. "V sodelovanju z neodvisnimi strokovnjaki smo analizirali energetske izkaznice za tri stavbe, ki so jih izdelali različni izdelovalci. Naš namen ni bil diskreditirati katerega koli izdelovalca, temveč prikazati, kako lahko razlike v pristopu in uporabljenih metodah vplivajo na oceno kazalnikov energijske učinkovitosti in na izračunano potrebo po energiji za delovanje stavbe," je pojasnila Barbara Primc z Zveze potrošnikov Slovenije. 

Primer energetske izkaznice stavbe. Foto /Press Release
Primer energetske izkaznice stavbe. Foto /Press Release

Težave s kakovostjo in razumevanjem

Ena ključnih ugotovitev raziskave je, da obstoječa zakonodaja in sistem usposabljanja v Sloveniji ne zagotavljata zadostne strokovne podlage za izdelavo zanesljivih in primerljivih energetskih izkaznic. ZPS zato predlaga izboljšave pri certificiranju in usposabljanju izdelovalcev ter boljši nadzor nad kakovostjo njihovih storitev.

Zelene finance ostajajo neizkoriščene

Poleg tega so preverili, kako slovenske banke pristopajo k zelenemu financiranju stanovanjskih nepremičnin, s poudarkom na ozaveščenosti potrošnikov, naložbenih merilih, energijski učinkovitosti, upravnih postopkih in prihodnjem vplivu zelenega financiranja na finančne produkte.

Priporočila za prihodnost

ZPS poziva k ukrepom, ki bi energetski izkaznici podelili večjo težo pri odločitvah o financiranju in obdavčitvi nepremičnin. To vključuje:

  • davčne olajšave za lastnike energetsko učinkovitih stavb,
  • dodatne spodbude za celovito energetsko prenovo,
  • uporabo izkaznice kot merila za ugodnejše kreditne pogoje.

 

Energetska izkaznica v sedanji obliki ne dosega svojih ciljev, izsledke zadnje analize povzemajo na zvezi potrošnikov. Potrošniki, banke in država morajo skupaj zagotoviti, da bo energetska izkaznica postala zanesljivo orodje za spodbujanje energetske učinkovitosti in trajnostnih naložb.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine