Evropski teden trajnostne energije letos poteka pod sloganom Pametna energija za trajnostno prihodnost. Osrednji dogodek bo organizirala Evropska komisija v Bruslju, na njem pa bodo razpravljali o najboljših možnostih uporabe energijske učinkovitosti in obnovljivih virov energije ter prikazali konkretne primere, kako bi jih lahko bolje izkoristili.
V Bruslju se bo sicer v tem tednu zvrstilo okrog 150 dogodkov, tematsko povezanih z obnovljivimi viri energije in energijsko učinkovitostjo, v vseh sodelujočih državah skupaj približno 600. Med drugim bodo jutri podelili evropske nagrade za trajnostno energijo. Zanje se letos v šestih kategorijah (komuniciranje, potrošnja, učenje, življenje, potovanje in proizvodnja) potegujejo 303 projekti, med katerimi je bilo izbranih 27 finalistov.
Več dogodkov se bo zvrstilo tudi v treh slovenskih mestih – na Ptuju, v Črnomlju in Ljubljani. Slovenija bi morala v skladu s cilji Evropske unije do leta 2020 pridobiti iz obnovljivih virov 25 odstotkov vse energije. Po podatkih Statističnega urada RS je bil leta 2008 ta delež 15,1-odstoten, medtem ko je Švedska iz obnovljivih virov pridobila kar 44,4 odstotka vse energije.
Po podatkih Eurostata je bila leta 2008 končna poraba energije v Uniji ocenjena na 1168,6 milijona ton ekvivalenta nafte ali 2,3 tone ekvivalenta na prebivalca. Največ energije na prebivalca so porabili v Luksemburgu, in sicer 8,8 tone ekvivalenta nafte, najmanj v Romuniji in na Malti, 1,2 tone. V Sloveniji smo po podatkih državnega statističnega urada porabili 2,6 tone ekvivalenta nafte na prebivalca, kar je nekoliko več od evropskega povprečja.