Raziskovalci univerze v Leedsu so v prvi raziskavi, ki je zajela vse gozdove po svetu, ugotovili, da gozdovi vsako leto absorbirajo skupaj 8,8 milijarde ton ogljikovega dioksida. To pa je več, kot je veljalo do zdaj. Znanstveniki so količino absorbiranega ogljikovega dioksida določili z merjenjem gostote lesa, višine in širine različnih vrst dreves skozi čas. Pri tem so po poročanju časnika Telegraph ugotovili še, da novo zasajeni gozdovi absorbirajo dodatnih 6 milijard ogljikovega dioksida.
Avtomobili, tovarne in drugi porabniki naftnih derivatov v ozračje spustijo 28 milijard ton emisij CO2, zaradi krčenja gozdov pa se v ozračje sprošča še dodatnih 10,8 milijarde ton, skupaj torej skoraj 39 milijard ton. Dobrih 40 odstotkov teh emisij pa absorbirajo gozdovi, je pokazala raziskava.
Drevesa igrajo precej večjo vlogo v boju proti podnebnim spremembam, kot smo mislili do zdaj, je prepričan ekolog in soavtor raziskave dr. Simon Lewis. Po njegovem mnenju bi omejevanje krčenja gozdov in spodbujanje sajenja novih dreves zelo pozitivno vplivalo na podnebje.