22. 11. 2018 | Besedilo: J. B. | Fotografije: snohetta.com
Hotel Svart bo najsevernejša plusenergijska hiša na svetu
22. 11. 2018 | Besedilo: J. B. | Fotografije: snohetta.com
Ob vznožju osupljivo modrega ledenika Svartisen v delu Norveške nad polarnim krogom so začeli graditi prvi hotel na svetu, ki bo izpolnjeval standarde plusenergijske stavbe, torej se bo z energijo preskrboval sam, pa še presežek bo imel. V občutljivem arktičnem okolju je gradnja po strogih trajnostnih kriterijih absolutni imperativ, je dejal Kjetil Trӕdal Thorsen, soustanovitelj norveškega arhitekturnega biroja Snøhetta, med drugim znanega po projektu opere v Oslu, nagrajene z nagrado Miesa van der Roheja.
Biro je pogosto povezan z drznimi projekti, kakršna sta podvodna restavracija Under, 1,7 kilometra dolg ladijski predor skozi polotok Stad na Norveškem … in tudi projektiranje energijsko samooskrbnega hotela v obliki obroča, ki stoji na velikanskih kozah iz lesa in ki od daleč spominja na kolišče, je zahtevna naloga. Še najbolj zato, ker ne hotel ne njegovi gostje ne bodo smeli poseči v občutljivo naravno ravnovesje fjorda in območja ledenika, ki je poseben po tem, da je njegovo vznožje na vsega dvajset metrov nadmorske višine. Mimogrede, pomen besede Svart, kot bo ime hotelu, v stari norveščini pomeni tako »črn« kot »temno moder« in se navezuje na globoko modrino ledenika Svartisen. Snøhetta pa ni prevzela samo projektiranja hotela, temveč intenzivno sodeluje tudi pri osmišljanju koncepta hotela - namenjen naj bi bil tistim, ki želijo občudovati naravo in se stopiti z njo. Investitorji načrtujejo, da bo do hotela mogoče priti le z energijsko nevtralno barko iz obalnega mesta Bødo.
!!galerija!!
Preden so zastavili projekt hotela, so arhitekti iz Snøhette natančno proučili, kakšno je na mestu, kjer bo stal, sončno obsevanje, kako nanj vplivajo okoliške gore in jezerska voda ter kako bo pasivno ogrevalo hotelske prostore v različnih delih dneva in leta. Streho hotela bodo pokrivali norveški solarni paneli, za izdelavo katerih je bila porabljena »čista« hidro energija in so z njo ustvarili čim manj ogljičnega odtisa. Paneli bodo zaradi polarnega dne v poletni polovici leta pripomogli k pozitivni energijski bilanci hotela.
Arhitekturo hotelske stavbe je navdihnilo ljudsko stavbarstvo norveškega severa, natančneje »fiskehjelli«, konstrukcije iz kolov, na kakršnih se sušijo polenovke, in oblika hišic, ki so med ribiško sezono dajale možem zatočišče pred ostro naravo. Pregrade med sobnimi terasami, nanizanimi tako na notranji kot na zunanji strani obroča, bodo ustvarjale svojevrstno igro svetlobe, po drugi strani pa bodo obiskovalcem zagotavljale intimnost.