Na GZS, kjer so že od novega leta opozarjali na enormno povečanje obremenitev podjetij zaradi v povprečju več kot 300-odstotnega dviga prispevka za OVE in SPTE, so pozdravili predlog rešitve, ki jo je na sestanku predstavnikov GZS, gospodarstvenikov in ministrstva podal državni sekretar Bojan Kumer. Ta je izrazil zadovoljstvo, da so sklenili dogovor o razbremenjevanju večjih industrijskih odjemalcev.
Prvi korak v tej smeri bo znižanje prispevka za 40 in 50 odstotkov, ki se je sicer zvišal 1. februarja, prizadel pa je predvsem tiste odjemalce, ki so priključeni na srednjenapetostni in visokonapetostni nivo. Večinoma gre za težko industrijo. Po Kumerjevih besedah preučujejo tudi možnost, kako bi z uradnimi postopki ta rok še skrajšali in nižji prispevek zagotovili že s 1. avgustom.
Prispevek za OVE in SPTE plačujejo vsi porabniki električne energije, napovedano znižanje pa bo v štirih mesecih do konca leta pomenilo prihranek za industrijo v višini približno osem milijonov evrov, pravijo na GZS. Po besedah svetovalca generalnega direktorja GZS Gorana Novkovića gre za prvi korak oziroma konkurenčni popravek, s katerim se znižuje enormni dvig tega prispevka iz začetka leta in s katerim naj bi izboljšali konkurenčnost poslovnega okolja: »Napoved znižanja prispevka je dobro znamenje za konkurenčnost gospodarstva, za delovna mesta in tudi za tuje investicije, saj so mnoga od najbolj prizadetih podjetij izvozniki in/ali v tuji lasti.«
Delovna skupina se bo ponovno srečala septembra, nato pa naj bi na rednih srečanjih reševali problematiko s področja električne energije in preskrbe s plinom.