Mednarodno peticijo z naslovom Slovenija, začni čisto energetsko prihodnost sta spodbudili mednarodna okoljevarstvena mreža CEE Bankwatch in slovenska okoljska organizacija Focus. Podpisniki pozivajo slovensko vlado, da zagotovi ukrepe za varčno in učinkovito rabo energije, prehod na obnovljive vire energije, vzpostavitev pametnih omrežij, ukrepe za trajnostne prometne tokove, zaustavitev projekta TEŠ 6 in izkoreninjenje rabe jedrske energije v Sloveniji.
Po besedah Pippe Gallop iz mreže CEE Bankwatch je Slovenija majhna država z razmeroma majhnim številom industrijskih objektov, a z veliko neizkoriščenimi obnovljivimi viri energije. Gallopova meni, da slovenska vlada na področje obnovljivih virov energije in energijske učinkovitosti gleda precej neambiciozno: »Zdaj, ko se oblikuje nacionalni energetski program, je pravi trenutek, da Slovenija strateško izkoristi svoje značilnosti.«
Nacionalni energetski program je bil pripravljen s petimi scenariji – vsi predvidevajo podaljšanje življenjske dobe krške nuklearke, trije pa tudi izgradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj. V društvu Focusu ocenjujejo, da noben od scenarijev ne bo zagotovil dosega ciljev EU za prehod v nizkoogljično gospodarstvo, »zato bi morali okrepiti ukrepe za učinkovito rabo in obnovljive vire, vsekakor pa izpustiti velike projekte, ki nam bodo onemogočili kakršen koli prehod v trajnostno energetiko«.
Po besedah Janeza Kopača pa vseh pet scenarijev temelji na razvoju obnovljivih virov energije, vlaganju v učinkovito rabo energije in v pametna omrežja: »Ne gre le za okoljski vidik, ampak tudi za vidik konkurenčnosti, kajti samo gospodarstva, ki bodo temeljila na uporabi obnovljivih virov energije in učinkoviti rabi energije, bodo dolgoročno konkurenčna«. Dodal je še, da so možnosti za izkoriščanje obnovljivih virov pri nas prostorsko precej omejene, saj 37 odstotkov ozemlja spada v območje Nature 2000, tu pa si nasprotujeta dva vidika okoljske politike.