Na Agenciji RS za okolje (Arso) zato svetujejo ljudem, naj ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja. Priporočajo jim tudi, da zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, za ogrevanje katerih kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva, da uporabljajo javni prevoz namesto osebnih vozil in da ne kurijo na prostem.
Pri skupnih emisijah delcev PM10 v Sloveniji znaša delež malih kurilnih naprav kar dve tretjini, pravijo na Arsu: »Največji onesnaževalci so zastarele kurilne naprave na les, še zlasti, če se v njih kurijo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka.«
Občasne meritve so pokazale, da se prekoračitve mejne vrednosti za delce pojavljajo tudi v krajih zunaj območij, za katere na Arsu pripravljajo napovedi. To so predvsem doline in kotline v notranjosti države, kjer se ogrevajo pretežno z lesno biomaso, zato je tudi na teh območjih zaradi zaščite zdravja smiselno upoštevati priporočila agencije.