Predlagane so številne olajšave in poenostavitve postopkov za obnovo gospodarske infrastrukture in gozdov ter za povračilo škode upravičencem. Posledice odprave naravnih nesreč sicer ureja sistemski zakon za to področje, vendar pa ga ta predlagani zakon nadgrajuje z urejanjem nekaterih posebnih vprašanj, ki se nanašajo izključno za primer naravne nesreče, kot je žled.
S tem zakonom bi, pravijo predlagatelji, določili ukrepe nujne intervencije, sanacije in preventivne ukrepe v gozdarstvu za zatiranje in preprečevanje širjenja bolezni in škodljivcev gozdnega drevja, ukrepe aktivne politike zaposlovanja ter nekatere posebnosti pri ugotavljanju katastrskega dohodka in odpisa prispevkov.
Zavodu za gozdove Slovenije bi bilo s sprejetjem tega zakona, denimo, omogočeno, da namesto individualnih odločb na poškodovanih območjih več lastnikom gozdov skupaj izda eno odločbo za določitev sanitarne sečnje in drugih varstvenih ukrepov. Gre za odstop od določb zakona o splošnem upravnem postopku predvsem v delu, ki se nanaša na naslovnike in način vročitve. S tem bi bila omogočena takojšnja izvedba potrebnih del.
Odkup presežkov lesa
Poleg interventcijskega spreminjanja zakonodaje, s katero bi omogočili zakonitost vseh mogočih pospeškov pri ukrepanju za sanacijo katastrofalnih posledic žleda, se mudi tudi z ustanovitvijo napovedanega pravnega subjekta za prevzem oziroma odkup presežkov lesa na trgu, kar bo pomagalo k ohranjanju njegove vrednosti.
Po napovedih ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana naj bi bila v kratkem ustanovljena gospodarska družba (d. o. o.) v stoodstotni lasti države, ki je ni treba vključevati v noben intervencijski zakon.
Družbo, ki bi za začetek ob pričakovani obilni ponudbi lesa na trgu preprečila njegovo razvrednotenje, namreč lahko ustanovi Slovenska odškodninska družba (Sod), ki bi si kot pravni subjekt z najemom posojila pri SID banki zagotovila obratni kapital in potrebna sredstva za financiranje odkupa surovine iz poškodovanih gozdov.
Več o znižanju katastrskega dohodka ter o tem, zakaj se drva ne bodo občutno pocenila, preberite v torkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.