Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Na pravi poti, a prepočasni

V Evropski uniji v ozračje spustimo 80 odstotkov toplogrednih plinov, ki so glavni krivec za podnebne spremembe. Zmanjšati naraščajočo porabo energije je zato eden glavnih izzivov, 20 odstotkov električne energije iz obnovljivih virov do leta 2020 pa cilj, ki si ga je zastavila Unija in z njo naša država. Na vprašanje, kako ga doseči, predvsem pa, ali smo zelenim tehnologijam naklonjeni tudi v praksi, so poskušali odgovoriti strokovnjaki in udeleženci mednarodne konference z naslovom Zelene tehnologije – priložnost in izziv, ki jo je pred nekaj dnevi v Moravskih Toplicah pripravil Pomurski Tehnološki park.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:22
21. 10. 2024 | 23:39
2:41

Vlagatelji, zainteresirani za gradnjo elektrarn, predstavniki podjetij in pristojnih ministrstev, kmetovalci in župani so poudarili, da se je zavedanje o nujnosti uporabe zelenih tehnologij v zadnjih letih okrepilo in pripeljalo do razvoja novih, učinkovitejših in do okolja prijaznejših tehnoloških postopkov za pridobivanje čiste energije.

Naložbe v zelene tehnologije so zato nujne, so se strinjali tudi predavatelji, ki so predstavljali različne načine zelenega pridobivanja električne energije (mag. Aleš Zver delovanje elektrarn na biomaso, dr. Peter Kralj geotermalne potenciale za proizvodnjo zelene elektrike in dr. Maja Zupančic Justin o vlogi ekoremediacij in o uporabi takih površin kot manjši vir biomase). Zato toliko bolj preseneča ugotovitev dr. Petra Kralja, da v Sloveniji ne vidimo geotermalnega potenciala, čeprav vse strokovne analize, tudi tuje, našo državo prikazujejo kot eno največjih nahajališč geotermalne energije, poleg Avstrije, Madžarske, Slovaške in Romunije.

Stališča udeležencev okrogle mize, ki je sledila, so si glede naklonjenosti Slovenije zelenim tehhnologijam v nekaterih delih nasprotovala, predvsem kar zadeva ekonomsko upravičenost nekaterih projektov proizvodnje energije. Slovenija je sicer na pravi poti, so ugotavljali, a je v primerjavi z najuspešnejšimi evropskimi državami veliko počasnejša. Razlogi so birokratski, neskladja so tako na državni kot regionalni ravni. Kljub temu obnovljivi viri energije tudi v slovenski energetski preskrbi igrajo vedno večjo vlogo, njihov delež v energetski mešanici pa postaja vse večji in škoda je, da pri njihovem izkoriščanju toliko zaostajamo in zato plačujemo milijone evrov Uniji za okoljske takse in nakup emisijskih kuponov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine