Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Na rdečem seznamu 310 novih ogroženih vrst

Delež zavarovanih območij na našem planetu naj bi se leta 2020 povzpel na 17 odstotkov vsega kopna in desetino svetovnih morij, če želimo z njihovo pomočjo ustaviti nadaljnje iztrebljanje rastlinskih in živalskih vrst, je bilo glavno sporočilo svetovnega kongresa upravljavcev naravnih parkov oz. zaščitenih območij iz 160 držav sveta, ki se je pred dnevi končal v Sydneyju.
J. B./STA
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:06
2:18

"Milijoni ljudi so odvisno od dobrin, ki jih zagotavljajo zdravi ekosistemi v zavarovanih območjih, od hrane, vode, čistega zraka, stabilizacije podnebja pa vse do zaposlitvenih priložnosti. Zavarovana območja so ključnega pomena za zdravo, raznoliko in produktivno okolje, ki je temelj dolgoročnega trajnostnega razvoja,"je dejal generalni direktor Svetovnega sklada za naravo (WWF) Marco Lambertini.

Udeleženci svetovnega kongresa, ki ga prirejajo vsakih deset let, so zaradi vedno večjih zahtev po naravnih virih so na rdeči seznam uvrstili 310 novih ogroženih vrst, med drugim pa so predstavili tudi rezultate ocenjevanja ekosistemov 58 zavarovanih območij v Srednji Evropi, med njimi tudi petih iz Slovenije. Metodologija ugotavlja, da so v parkih gospodarsko najbolj zanimive dejavnosti turizem, komercialna raba vode, gozdov ter zaposlovanje.

Kongres je bil tudi priložnost za predstavitev novih tehnoloških rešitev za ohranjanje narave. Sodobna tehnologija se je pokazala kot pomemben nov element v zaščiti narave in kot orodje, s katerimi je mogoče ugotoviti nezakoniti ribolov. Veliko pozornosti sta dobila Google, ki je predstavil podvodni Street View, ter ameriška vesoljska agencija Nasa, ki je omogočila uporabo najnovejših satelitskih tehnologij za boljše spremljanje stanja zavarovanih območij.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine