Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Ni tehnoloških ovir za izrabo obnovljivih virov energije

Temeljni problem v energetiki niso tehnološke ovire in potencial obnovljivih virov energije (OVE), ampak interesi določenih skupin in strankarska politika, je v uvodu v energetsko konferenco Greenpeacea z naslovom Lahko obnovljivi viri energije zadostijo energetskim potrebam Slovenije do 2050? povedal predsednik državnega sveta Blaž Kavčič.
Barbara Pavlin, Delo
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 23:06
2:03

Da tehnoloških ovir ni, je potrdila tudi Frauke Thiess iz Greenpeaceove enote EU, ki je predstavila program Energy (R)evolution in dodala, da je že danes tehnični potencial OVE večji od potreb in porabe. Frauke Thiess je poudarila še, da izraba obnovljivih virov energije iz leta v leto raste, stroški zanje so vse nižji in s tem postajajo vse bolj konkurenčni. Okoli leta 2035 naj bi prišli do točke, ko se bo energija iz OVE začela ceniti glede na tradicionalne vire. Uvajanje OVE je danes najbolj težavno v prometu, ker še ni pravih tehnologij na voljo, najbolj v letalskem prometu in ladijskih prevozih.

Eleanor Smith iz Organizacije za obnovljive vire energije v Evropi (EREC) je povedala, da naj bi do leta 2020 zastavljene cilje o črpanju 20 odstotkov energije iz obnovljivih virov doseglo 25 držav EU, nekatere bi ga celo presegle. Poudarila je tudi, da se nov investicijski cikel v tehnologije OVE začenja že zdaj. Z nameščanjem tehnologij za izkoriščanje OVE pa bi se do leta 2050 lahko prihranilo okoli bilijon evrov samo za stroške, k nastajajo pri uporabi fosilnih goriv.

Več v sredini tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine