Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Od 1. marca veljajo nove energijske nalepke

Za pomivalne, pralne, pralno-sušilne stroje, hladilnike, zamrzovalnike, vinske vitrine in televizijske ter računalniške zaslone od danes naprej v vsej EU veljajo nove energijske nalepke s spremenjenimi razredi porabe energije in vpliva na okolje. Septembra bodo nove nalepke dobila tudi svetila.
Foto: Altrendo Images/Shutterstock
Foto: Altrendo Images/Shutterstock
2. 3. 2021 | 10:49
22. 10. 2024 | 13:32
4:02

Po novem bodo veljali energijski razredi od A (najučinkovitejši) do G, brez podrazredov, ki so bili doslej označenih s plusi (A+, A++ in A+++). 

Kupci, ki nameravajo v prihodnjih tednih kupiti katero od omenjenih naprav, naj bodo na prodajnih mestih pozorni na razrede na nalepkah in naj ponudnika vprašajo, ali jih je na prej dobavljenih strojih že zamenjal. Trgovci morajo namreč stare nalepke zamenjati z novimi v 14 delovnih dneh, to je najpozneje do 18. marca.

Razred A odprt za izboljšave

Podlaga za prenovo nalepke so spremenjeni energijski razredi, saj se z razvojem aparatov poraba energije za delovanje vztrajno zmanjšuje. Spremembo bo najprej opaziti po tem, da v naštetih kategorijah izdelkov skoraj ne bo aparatov, ki bi dosegali najbolj učinkovit razred A. Lestvica je namreč postavljena tako, da proizvajalcem pušča manevrski prostor za izboljšave in razvoj še varčnejših izdelkov. 

Prenovljena nalepka se od stare ne razlikuje le po novi lestvici, novost je tudi koda QR v zgornjem desnem kotu, ki potrošniku omogoča, da dobi dodatne informacije o izdelku, ko jo »prebere« s svojim pametnim telefonom.

Septembra bodo novi energijski razredi veljali tudi za svetila. Foto: New Africa/Shutterstock
Foto:
Septembra bodo novi energijski razredi veljali tudi za svetila. Foto: New Africa/Shutterstock Foto:

Starih razredov ni mogoče preprosto pretvoriti v nove

Kot so opozorili pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), neposredna primerjava podatkov s stare in nove energijske nalepke ni mogoča.

Barbara Primc iz ZPS je spremembe energijske lestvice ponazorila s konkretnim primerom: pomivalni stroj iz doslej najvišjega energijskega razreda A+++ lahko po novem spada v razred B, C ali celo D. »Vendar to ne pomeni, da je aparat manj učinkovit. Odstopanje je posledica zaostrenih pogojev za določanje energijskih razredov in spremenjene metodologije za merjenje porabe energije in vode. Poraba energije je denimo pri pomivalnih, pralnih in pralno-sušilnih strojih po novem prikazana na 100 ciklov delovanja, poraba vode pa na cikel pomivanja oziroma pranja, pri čemer se za merjenje uporablja varčni (eko) program, prej so se glavni oziroma samodejni,« je pojasnila. 

Potrošnik bo pred nakupom lahko preveril, koliko električne energije bo porabil izdelek. Pri tem mu bo pomagalo spletno orodje BELT, ki so ga na ZPS razvili v okviru istoimenskega evropskega projekta. Označeni energijski razred bo namreč pretvorilo v konkretne podatke o porabi električne energije, strošku zanjo, izpustih CO2, številu dreves, ki so potrebna za njegovo absorpcijo itd. S pralnim strojem novega energijskega razreda B in z zmogljivostjo 9 kg, na primer, bo uporabnik s sedmimi pranji na teden za električno energijo plačal 33 evrov na leto in pri tem proizvedel 65 kilogramov izpustov CO2, kar je primerljivo s 524 prevoženimi kilometri.

Manj toplogrednih plinov

V evropski komisiji si z zaostritvijo lestvice energijskih razredov za naprave, ki jih dnevno uporabljamo v gospodinjstvu in na delu, obetajo zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, boljšo kakovost zraka, manjšo odvisnost od fosilnih goriv ter znatne prihranke za gospodinjstva (do 285 evrov manj na leto za energijo) in za podjetja (66 milijard evrov dodatnih prihodkov).

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Ko otrok postane ovira na poti do kredita

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine