Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Osnove fasadnih sistemov

20. 9. 2017 | 18:08
22. 10. 2024 | 00:10
2:30

Fasadni sistem je eden od pomembnejših elementov vsake zgradbe. Kakšnega izbrati in kakšna naj bo v njem toplotna izolacija, je odvisno od vrste hiše, klimatskih razmer in od tega, kako energijsko varčno hišo želimo. Najpomembnejši merili pri izbiri sta čim večja toplotna izolativnost in čim višja paroprepustnost – torej, koliko toplote prehaja skozi steno in kako dobro hiša „diha“.

Fasado sestavlja kompleksen sistem različnih materialov, ki so na zunanji zid nanešeni v točno določenem zaporedju, osnova pa je toplotna izolacija. Kateri so ti materiali in kako si sledijo, je odvisno predvsem od tega, kako je hiša zgrajena in kakšno izolacijo smo izbrali.

Dolga leta je za preizkušeno in cenovno dostopno veljala tankoslojna kontaktna fasada, v zadnjih letih pa se uveljavljajo tudi nove vrste – vse od blaga od stekla. Vlaknocementne fasadne plošče so primerne predvsem za zaključno fasadno oblogo večjih objektov, za posebne plošče iz legure titana se naročniki največkrat odločajo na predlog arhitekta, ker hiši dajejo sodoben videz, na trgu so tudi opečni fasadni zidaki, fasadne plošče iz pločevine in različnih vrst kamna ter steklene fasade. Ti trije fasadni sistemi so primerni predvsem za velike poslovne, industrijske in večstanovanjske objekte.

V modi okolju prijazni materiali

Zadnja leta tako proizvajalci kot uporabniki pri izbiri fasadnih sistemov vedno pogosteje postavljajo v ospredje do okolja prijazne rešitve. Vedno več je namreč takih, ki se odločajo zgolj za naravne materiale, zato ne preseneča, da so v zadnjem času v modi lesene fasade oziroma kombinacije z njimi.

Za fasado je najprimernejši macesnov les, ki zaradi vsebnosti olj ne potrebuje dodatne zaščite. Uporabimo lahko tudi smrekovega, ki pa je veliko bolj občutljiv na vremenske vplive in manj odporen proti različnim škodljivcem, zato ga je treba pred vgradnjo impregnirati in nato dodatno zaščititi še z dvema ali tremi sloji zaščitnih premazov.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine