Ekošola, ki pri nas deluje v okviru Društva za okoljsko vzgojo DOVES - FEE Slovenia, je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja. Namenjen je spodbujanju in poglabljanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki, učenci in dijaki skozi njihov vzgojni in izobraževalni program.
V preteklem šolskem letu je program združeval 711 vrtcev, osnovnih in srednjih šol, dijaških domov ter centrov šolskih in obšolskih dejavnosti. Pri projektih in v aktivnostih programa pa je sodelovalo več kot 100.000 otrok, učencev in dijakov ter več kot 8000 vzgojiteljev, učiteljev in profesorjev. Najuspešnejšim šolam podeljujejo mednarodna priznanja – zelene zastave. To je tudi edino javno in mednarodno priznanje slovenskim šolam za okoljevarstveno delovanje, skladno z mednarodnimi merili FEE (Foundation for Environmental Education).
Ekošola in vse z njo povezane dejavnosti so po besedah domžalskega župana Tonija Dragarja akcija celotne regije in vseh okoliških županov. Kakor pravi, si v Domžalah prizadevajo, da bi bili v Ekošolo vključeni prav vsi vrtci in šole, vsako drevo, ki pade zaradi investicije ali drugega razloga, pa nadomestijo z novim. Uspešnost programa, ki pomaga vzpostaviti čim bolj uravnotežen odnos do narave, dokazujejo tudi rezultati v ekovrtcu, pravi mengeški župan Franc Jerič in doda, da so otrokova prva doživetja v naravnem okolju najpomembnejša in jih moramo spodbujati.
Maja letos so v okviru programa posadili skorše že pred 32 šolami po vsej Sloveniji, so v sporočilu za javnost zapisali v Ekošoli. Pozitivna spodbuda županov in lokalne skupnosti je po besedah nacionalnega koordinatorja programa Ekošola Gregorja Cerarja zelo pomembna motivacija tako za otroke kot za pedagoge, ki izvajajo aktivnosti programa Ekošola. »Vsako leto znova ugotavljamo, da k izvajanju dodatnih aktivnosti v večji meri pristopajo tiste ustanove, ki tesneje sodelujejo tudi z lokalno skupnostjo, komunalnimi podjetji v njihovem kraju in podobno,« pravi Cerar.