Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Planetu Zemlja prijazne občine so Razkrižje, Vojnik in Murska Sobota

Društvo Planet Zemlja je sinoči na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani že drugič razglasilo zmagovalce natečaja Planetu Zemlja prijazne občine. Letos so priznanja prejeli župani občin Razkrižje, Vojnik in Mestne občine Murska Sobota.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:20
21. 10. 2024 | 22:19
3:37

K natečaju, ki poteka že drugo leto zapored, je društvo Planet Zemlja letos povabilo tudi Agencijo RS za okolje in Zavod za gozdove Slovenije, s čimer so, kakor pravijo, natečaju povečali razsežnost. Letos je bil namreč vsebinsko usmerjen na tri področja (odpadki, gozdovi, komuniciranje). K sodelovanju so povabili vse slovenske občine, odzvala se jih je slaba četrtina, kar je več kot lani.

Skupna točka zmagovalnih občin v posameznih kategorijah (glede na število prebivalcev so jih razdelili v tri kategorije: do 3000 prebivalcev, od 3000 do 10.000 prebivalcev in več kot 10.000 prebivalcev) je izvajanje naročil za javne objekte po načelu zelenih naročil, vse tri občine pa so naklonjene tudi gradnji javnih objektov iz lesa.

Občina Razkrižje, najbolje ocenjena v kategoriji do 3000 prebivalcev, na področju okoljskega ozaveščanja sodeluje z nevladnimi organizacijami, drugimi občinami, ministrstvi in gospodarstvom. Največ pozornosti je letos namenila odgovornemu ravnanju z odpadki, čistejšemu zraku, varčni rabi energije in čistejšim vodam. Po mnenju komisije se je izkazala tudi z ekološkim ozaveščanjem svojih občanov prek lokalne televizije in spleta. Pohvalno je še, da postopno uvaja zbiranje nevarnih ločeno zbranih odpadkov v posebnih akcijah in ne samo v okviru tistega, kar zahteva zakonodaja. Drugo in tretje mesto v tej kategoriji je pripadlo občinama Kostanjevica na Krki in Hodoš.

Občina Vojnik, najbolje ocenjena v kategoriji od 3000 do 10.000 prebivalcev, je laskavi naziv v svoji kategoriji prejela že lani. Med drugim je letos naredila korak naprej k prijaznejšemu okolju z obnovitvijo občinske stavbe v energijsko varčno poslopje. Po mnenju komisije je med drugim pohvalno, da se na občini zavedajo problema javne rabe zasebnih gozdov in to urejajo na ustrezen način in glede na svoje zmožnosti izdatno financirajo rabo rekreacijske infrastrukture v teh gozdovih. Zgradili so tudi športni objekt iz lesa, naložbe načrtujejo skladno z načelom zelenih naročil in so naklonjeni gradnji javnih objektov iz lesa. Drugo in tretje mesto v tej kategoriji je pripadlo občinama Kobarid in Trzin.

Mestna občina Murska Sobota, najbolje ocenjena v kategoriji občin z več kot 10.000 prebivalci, se lahko pohvali ne le z zasaditvijo in širjenjem zelenih površin, temveč tudi s spodbujanjem svojih občanov k hoji, kolesarjenju, uporabi javnega prevoza ter z vsakoletno pripravo čistilne akcije »Naša občina – čista in urejena«. V prihodnjih letih načrtujejo gradnjo javnih objektov po načelu zelenih naročil in ogrevanje z obnovljivimi viri energije. Naklonjeni so gradnji javnih objektov iz lesa, komisija pa upa, da bodo v prihodnje več pozornosti namenili še financiranju rekreacijske infrastrukture v zasebnih gozdovih. Drugo in tretje mesto v tej kategoriji je pripadlo občinama Sevnica in Radovljica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine