Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES) na kratko

20. 9. 2017 | 18:08
22. 10. 2024 | 00:08
2:43

Lani poleti je stopil v veljavo posodobljen Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES), ki določa nove smernice za energijsko učinkovite novogradnje in prenove obstoječih stavb. Osredotoča se predvsem na stavbe stanovanjskega in storitvenega sektorja.

PURES zadeva le gradnjo novih stavb in rekonstrukcijo stavb oziroma njihovih posameznih delov, kjer se posega v najmanj 25 odstotkov površine toplotnega ovoja in velja za večino stavb, razen za:
- stavbe za promet in izvajanje elektronskih komunikacij,
- rezervoarje, silose in skladišča,
- nestanovanjske kmetijske stavbe,
- stavbe za opravljanje verskih obredov, pokopališke stavbe,
- nadstrešnice, javne sanitarije, zaklonišča ipd.,
- industrijske stavbe, ki se ne ogrevajo ali klimatizirajo na temperaturo v prostorih, višjo od 12 ºC, ali katerih notranji viri toplote zaradi tehnoloških procesov nadomeščajo v času ogrevanja več kot polovico toplotnih izgub ali so v času ogrevanja praviloma odprte več kot polovico delovnega časa.

Kot smo v prilogi Deloindom pisali ob uveljavitvi pravilnika, je po novem med drugim treba izboljšati toplotno zaščito ovoja stavbe (v klasičnih toplotnoizolacijskih sistemih je na primer na zunanji steni potrebno vgrajevati med 16 in 20 cm toplotne izolacije), obvezna pa je tudi uporaba obnovljivih virov energije v obsegu najmanj 25 odstotkov celotne končne energije za delovanje sistemov v stavbi. Trojna zasteklitev in mehansko prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka sicer nista obvezna, vendar bosta za doseganje energijskega razreda A ali B po energetski izkaznici nujna.

Zahteve PURES-a precej ostre

Uveljavitev pravilnika je sicer spremljala cela vrsta zapletov – prvo različico smo dobili že jeseni 2008, nova, posodobljena pa je začela veljati 1. julija 2010.

Zahteve PURES-a so precej ostre, celo bolj kot v nekaterih drugih evropskih državah, je po sprejetju pravilnika pojasnila dr. Marjana Šijanec Zavrl, vodja centra za bivalno okolje, gradbeno fiziko in energijo na Gradbenem inštitutu ZRMK. Za lažji prehod na nov sistem so zato uvedli prehodno obdobje, ki dovoljuje gradnjo po blažjih parametrih in traja do konca leta 2014.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine