Po noveli zakona o varstvu okolja iz leta 2013 se sedanja ureditev izvajanja dimnikarskih storitev ohranja le do konca leta 2015, zato je ministrstvo za okolje in prostor pripravilo predlog zakona o dimnikarskih storitvah, ki uvaja t. i. licenčni sistem.
Resorna ministrica Irena Majcen je v ponedeljek v odgovoru na poslansko vprašanje dejala, da si prizadevajo, da bi bil zakon po skrajšanem postopku sprejet še do konca leta. Dodala je, da omenjenega zakona iz leta 2013 ni predlagalo ministrstvo za okolje in prostor, ampak je bil podan v DZ, "kar pomeni, da je možnost, da se z nesprejemom zakona o dimnikarskih storitvah uvede res prost tržni sistem".
Novost predlaganega sistema za dimnikarje v licenčnem sistemu je, da ne bodo več omejeni na območja. Obstoječi izvajalci bodo lahko nadaljevali dejavnost, če bodo izpolnjevali predpisane pogoje. Prednost je tudi, da pomeni nov sistem priložnost za tiste, ki do zdaj niso mogli opravljati dejavnosti, da ob izpolnjevanju pogojev lahko vstopijo vanjo, ministrstvo navaja v predlogu, v torek objavljenem med vladnimi gradivi.
Novost za uporabnike dimnikarskih storitev bo možnost izbire dimnikarske družbe, cenovna konkurenčnost storitev (določene bodo najvišje dovoljene cene storitev) in predvidena višja kakovost storitev, dodaja ministrstvo.
Po predlogu bo moral vsak uporabnik kurilne naprave izbrati dimnikarja in z njim podpisati izjavo. To bo treba predložiti v evidenco, ki jo vodi ministrstvo. Dimnikarja bo lahko zamenjal, in sicer med 15. majem in 15. septembrom tekočega leta, to pa bo lahko storil enkrat na leto.
Uporabniki bodo morali med drugim tudi obveščati izbranega dimnikarja o spremembah pri kurilni napravi, omogočiti izvajanje dimnikarskih storitev, kot jih določa zakon, odpraviti ugotovljene nepravilnosti.
Dimnikarji bodo morali pri upravni enoti pridobiti licenco, ki bo veljala za celotno območje Slovenije, medtem ko so koncesije zdaj veljale za določeno območje. Obveznosti dimnikarjev se sicer bistveno ne spreminjajo - pregledovanje naprav, izdajanje potrdil o pregledu, seznanjenje uporabnikov o morebitnih nepravilnostih in predlaganje odprave napak.
Ceno opravljanja storitve bodo z vladnim sklepom omejili navzgor, še vedno pa bo lahko nižja. Ministrstvo si želi boljšega nadzora nad dejavnostjo, naj bi storilo tudi z vzpostavitvijo izboljšanega informacijskega sistema.
Predlog je dvignil veliko prahu. Ministrstvo je po javni obravnavi ugotavljalo, da obstaja "razdvojenost" med ohranitvijo sedanjega sistema in uvedbo tržnega sistema.
Proti predlaganim spremembam so dimnikarji, združeni pod okriljem obrtno-podjetniške in gospodarske zbornice, ki predlagajo, da se ohrani obstoječi sistem do izteka vseh koncesij, še tri leta. Sporen se jim zdi med drugim prenos odgovornosti na končnega uporabnika, enostranska izbira izvajalca dimnikarske službe, omejevanje cen dimnikarskih storitev in dodatne zahteve licence za izobrazbo.
V več civilnih iniciativah medtem opozarjajo, da sedanja ureditev omogoča monopol, nepravilnosti in zlorabe ter da predlog zakona stanje še poslabšuje in prikrito omogoča nadaljevanje monopola. Zavzemajo se za uvedbo prostega trga storitev s prostim oblikovanjem cen, ki da so sedaj občutno previsoke.
Na ministrstvu menijo, da je predlog sistema licenc z možnostjo izbire dimnikarja uravnotežen.