Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Prezračevalni sistem, ki ni le za vgradnjo ob oknu

Odgovorna urednica Delaindom, poznavalka vrtnih tem in ljubiteljica rastlinskega sveta.
J. B.
28. 1. 2018 | 11:21
22. 10. 2024 | 01:58
4:18

V nasprotju s prevladujočo predstavo ne gre le za prezračevalne naprave, ki predstavljajo nadgradnjo novega okna - to je le ena izmed možnosti – temveč samostojne lokalne prezračevalne naprave, ki jih je z enim cevnim prebojem mogoče vgraditi kamorkoli na zunanjo steno stavbe, tako da je omogočena izmenjava zraka. 

Visok toplotni izkoristek

Glavne značilnosti prezračevalnih naprav Mikrovent so visoki toplotni izkoristki oziroma visok odstotek izmenjane toplote v rekuperatorju, ki pri vseh napravah presega 90 odstotkov, tiho delovanje in popolnoma ločena pot izrabljenega in svežega zraka skozi rekuperator, ki se v nobeni točki ne mešata in potekata ves čas dvosmerno, ne izmenično. Poleg tega imajo te lokalne prezračevalne naprave entapijski prenosnik toplote, ki med zračnima tokovoma uravnava tudi prehod vlage. Zaradi dobrega toplotnega izkoristka je mogoče za prezračevalne naprave Miktovent dobiti subvencijo Eko sklada.

Z novimi različicami je mogoče izbirati med prezračevalnimi napravam različnih zmogljivosti: omogočajo zamenjavo 30, 60 ali 120 kubičnih metrov zraka v prostoru (oznake MIKrovent 30, 60 in 120). Najmočnejše različice so primerne tudi za večje poslovne prostore.


Izbira zmogljivosti in mesta vgradnje

»Primerno zmogljivost izberemo glede na funkcijo prostora in količino časa, ki ga preživimo v tem prostoru,« svetujejo v Mikroventu. Če se v prostoru zadržujemo več časa, izberemo napravo, ki ima zmogljivost vsaj 25 m3/h pretoka na osebo, če prostor uporabljamo redkeje, pa izberemo napravo, ki v dveh urah zamenja celotni zrak prostora.

Različici z zmogljivostjo 60 in 120 kubičnih metrov izmenjave zraka na uro sta razviti predvsem za samostojno vgradnjo na zunanjo steno, medtem ko je za montažo skozi oziroma nad oknom veliko bolj primerna naprava z zmogljivostjo 30 kubičnih metrov.

Pri novem MIKroventu 60 in 120 se na fasado pritrdi poseben oblikovalski zračnik, ki zračni tok notranjega in zunanjega zraka razdeli, da ne prihaja do mešanja in ga je možno pobarvati tudi z zaključnim slojem fasade, mogoče pa je izbrati tudi poseben skriti zračnik iz ekspandiranega polistirena, ki je del fasade in ne spreminja zunanjega videza hiše.

V poskusih se je izkazalo, pravijo pri proizvajalcu, da prihaja do najboljše izmenjave zraka, če je prezračevalna naprav montirana do pol metra pod stropom. Takrat prihaja do učinka letalskega krila, pri katerem zrak, ki pride v prostor skozi prezračevalno napravo, potuje tik pod stropom od 1,5 do 2 metra daleč, šele potem začne počasi padati. Zaradi hkratnega pretoka v obe smeri pa se ustvari naravno kroženje zraka v prostoru. Ker pri maksimalni moči vpih in zajem zraka ne presega hitrosti 1,7 m/s, tega toka ljudje v prostoru ne občutijo in zanje ni moteč.

Prednosti stalnega pretoka zraka v obe smeri

Poleg izredno dobrega toplotnega izkoristka -  pri napravi s 60 kubičnimi metri zmogljivosti je kar 95-odstoten - je pomembna majhna hrupnost. Ob maksimalnem pretoku vnese ta naprava v prostor 20 dB dodatnega šuma.

Manjšo izgubo toplotne energije omogoča prav neprestani in hkratni pretok zraka v obe smeri po ločenih kanalih. Zrak, ki zapusti prostor, se filtrira, tako da se zmanjšuje količina prahu in povzročiteljev zračno prenosljivih bolezni, medtem ko pri sistemih, ki izmenično spreminjajo smer zračnega pretoka po isti poti, to ni mogoče.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine