Dnevi pasivnih hiš bodo med 6. in 8. novembrom, ko si bo mogoče podrobno ogledati pasivne hiše in se prepričati, da je v njih prijetna in zdrava notranja klima, ki zagotavlja kakovostno bivanje in stalno oskrbo s svežim zrakom. Zaradi izredno nizkih stroškov za ogrevanje je odločitev za pasivno hišo dobra naložba tudi za prihodnost.
Standard za pasivne hiše je pri nas dobro poznan. Letno rabo energije za ogrevanje omejuje na največ 15 kWh na kvadratni meter, kar zagotavljata dobro izoliran, zrakotesen toplotni ovoj brez toplotnih mostov ter prezračevalna naprava z vračanjem toplotne odpadnega zraka. Stavba se ogreva s toplotno črpalko, primerni pa so tudi vsi drugi ogrevalni sistemi majhne moči. Zaradi majhnih toplotnih izgub stavbe so stroški za ogrevanje lahko tudi desetkrat manjši kot pri starih, večinoma neizoliranih ali slabo izoliranih hišah.
V Sloveniji se je o kakovosti in prednostih pasivne hiše prepričalo že več kot 1000 investitorjev. Nekaj jih bo ogled svojih domov, ki so bodisi v gradnji ali že vseljeni, omogočilo v živo, nekaj pa jih bodo predstavili prek spleta. Za oglede v živo se bo zaradi epidemiološke situacije mogoče dogovoriti za poznejše termine, ko bodo razmere to dopuščale, je povedala dr. Martina Zbašnik Senegačnik kot predstavnica organizatorjev. Hiše, ki bodo na ogled, so grajene z različnimi gradivi in tehnologijami gradnje in dokazujejo, da standard pasivne hiše omogoča številne arhitekturne in izvedbene oblike, primerne za vsa okolja. Obiskovalci se bodo lahko pozanimali, kaj je pretehtalo za odločitev investitorja za gradnjo pasivne hiše, kako poteka gradnja, na kakšne težave je naletel in kako se v pasivni hiši živi. Ob investitorju bodo tudi izvajalci, ki bodo na voljo za strokovne informacije.
Petek, 6. novembra, bo posvečen tudi posvetu o pasivni hiši, ki se bo ob 16.30 začel prek spletne aplikacije zoom. Pasivne hiše bosta za laike in strokovnjake predstavila dr. Martina Zbašnik-Senegačnik in dr. Miha Praznik, predstavniki Eko sklada pa nepovratne finančne spodbude zanje.
Prijave in spremljanje razmer
Organizator vse, ki se želijo priključiti posvetu in ogledu pasivnih hiš, prosi, da usklajevanje programa z aktualnimi epidemiološkimi razmerami spremljajo na spletni strani Konzorcija pasivna hiša www.fa.uni-lj.si/konzorcijph, klik na Dnevi pasivne hiše. Na tej strani je tudi seznam hiš s kratko predstavitvijo in kontaktom za prijavo na ogled, medtem ko se je za predavanje mogoče prijaviti po elektronski pošti na naslov martina.zbasnik@fa.uni-lj.si.