Čim manj obremenjevati okolje tako med samo gradnjo kot tudi pozneje, ko bo objekt v uporabi, je bil cilj avtorjev projekta prvega nizkoenergijskega mladinskega hotela pri nas. Arhitekturo Punkla so zasnovali v biroju Arrea, avtorji (Maruša Zorec, Uroš Rustja, Mitja Novak, Martina Tepina) pa so pri načrtovanju namenili posebno skrb varovanju okolja.
Nizkoenergijski objekt je v celoti zgrajen iz lesa, materiala, ki pomembno zmanjšuje emisije ogljikovega dioksida, kar je eno od osnovnih načel trajnostne gradnje. »Gradnja lesenih hiš je prva faza v ciklu uporabe lesa in je v primerjavi z uporabo drugih gradbenih materialov veliko bolj trajnostno naravnana,« pravi arhitekta Maruša Zorec. Medtem kot drugi materiali v veliki meri proizvajajo ogljikov dioksid, ga les celo porablja. Poleg tega je leseno hišo mogoče preprosto in hitro zgraditi, pozneje pa jo tudi razstaviti in razgraditi. Zasnova objekta vključuje tudi vrsto ukrepov in tehnologij, ki zmanjšujejo porabo energije in preprečujejo negativne vplive na okolje.
Na prireditvi ob odprtju Punkla so razglasili rezultate nagradnega natečaja za poimenovanje osmih večposteljnih sob. Strokovno komisijo so med 30 prispelimi predlogi najbolj prepričala poimenovanja, ki jih je predlagal Mitja Vavdi iz Prevalj: Gnar, Šartelj, Šnops, Mošt, Klocne, Prajzlper, Grumpi, Klobase. »Predlagana poimenovanja, ki so po izvoru narečna in že kar udomačena v našem prostoru, se nanašajo na poimenovanja iz Prežihove črtice Tri pisanke ter na poimenovanja blagovne znamke Dobrote izpod Pece. Pomensko pa se nanašajo na dejavnost Punkla,« je komisija zapisala v obrazložitvi.
Več o Mladinskem hotelu Punkl, ki upošteva in izkorišča naravne, družbene, kulturne in zgodovinske danosti pokrajine, hkrati pa omogoča boljši in večji izkoristek vseh ravenskih in koroških potencialov, si lahko preberete v tiskani izdaji priloge Deloindom, ki izide v sredo, 26. oktobra.