Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Sejem ISH: Udobje in tehnologija z roko v roki

Medtem ko bo v Ljubljani potekal sejem Dom, največja prireditev s področja graditeljstva v regiji Alpe–Jadran, bo na frankfurtskem sejmišču največji sejem ogrevanja, prezračevanja in kopalnic v svetovnem merilu – več kot 2400 razstavljavcev iz več kot 50 držav z vseh celin bo med 10. in 14. marcem do zadnjega kotička zasedlo več kot četrt milijona kvadratnih metrov razstavnih površin.
Barbara Primc
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:41
6:35

V Frankfurtu ob Majni se bo zbral svet ogrevalne tehnike, prezračevanja in pripadajočih inštalacij, družbo jim bodo delali še ponudniki kopalnic in proizvajalci sanitarne opreme. Med več kot 2400 razstavljavci z vsega sveta bo v različnih dvoranah na skupaj več kot 700 kvadratnih metrih tudi 16 slovenskih podjetij: Bial, Creina, Domel, Fluid­master, Gorenje, Hidria Rotomatika, IMP pumps, Indop, Koin, Kolpa, Polix Export, Pucihar-P, Revi, Seltron, Termo Shop in Termo-Tehnika.

Letošnji sejem ISH, ki ga organizator, družba Frankfurtski sejem, izvede vsaki dve leti, bo potekal pod sloganom Udobje sreča tehnologijo. Slogan je rdeča nit celotnega sejemskega dogajanja, ki je razdeljeno na tri ključne tematske sklope: ISH energija (plusenergijska učinkovitost), ISH voda (interier in tehnologija – harmonija dizajna in funkcionalnosti) ter ISH zgradbe prihodnosti.

Plusenergijska učinkovitost

V okviru tematskega sklopa ISH energija bodo na ogled inovativne tehnologije in novosti na področjih energijsko učinkovitega ogrevanja, prezračevanja in izkoriščanja obnovljivih virov. Ogrevanje in klimatizacija igrata ključno vlogo pri uspešnem prehodu z jedrskih in fosilnih goriv na obnovljive vire. Samo nemška industrija, na primer, je leta 2013 v raziskave in razvoj na tem področ­ju vložila približno 500 milijonov evrov. V Frankfurtu si bo tako mogoče ogledati zadnje novosti, pri čemer bodo, če lahko sklepamo po napovedih razstavljavcev, v ospredju različne izvedbe toplotnih črpalk, sistemi na lesno biomaso in sistemi za soproizvodnjo toplotne in električne energije. Seveda ne gre pozabiti na solarne sisteme, ki v povezavi s prej omenjenimi zagotavljajo še večjo energijsko učinkovitost.

Združevanje oziroma povezovanje različnih obnovljivih virov v tako imenovane hibrid­ne sisteme je v zadnjem času v ospredju pri številnih proizvajalcih. Hibridni sistemi so namreč zelo učinkoviti in primerni tako za novogradnje kot prenove obstoječih ogrevalnih sistemov. Med novostmi na področju soproizvodnje velja omeniti sisteme, katerih tehnologija temelji na gorivnih celicah, na trgu pa se vedno bolj uveljavljajo tudi adsorpcijske zeolitne plinske toplotne črpalke.

Tudi pri klimatizaciji in prezračevanju gre razvoj tehnologije v smeri večje integracije obnovljivih virov – sistemi tako vključujejo rekuperacijo toplote, za še bolj energijsko učinkovito hlajenje in prezračevanje jih proizvajalci povezujejo s solarnimi in geotermalnimi sistemi, s čimer hkrati prispevajo k zmanjšanju izpusta CO2.

Pametne zgradbe prihodnosti

Energijsko učinkovitega ogrevanja, hlajenja in prezračevanja si danes skoraj ne moremo predstavljati brez povezovanja v pametna omrežja. V Frankfurtu bodo na ogled najnovejše inovativne rešitve za avtomatizacijo tako novih kot obstoječih zgradb, tako stanovanjskih kot nestanovanjskih, kar naj bi pomembno prispevalo k čim manjši porabi energije. K temu nas zavezuje tudi evropski standard EN15232, ki določa merila za energijsko učinkovitost na podlagi avtomatizacije stavbe in opredeljuje razrede učinkovitosti od A do D.

Proizvajalci si prizadevajo pospešiti uvedbo pametnih tehnologij predvsem v domove, pri čemer poleg prihranka energije v ospredje postavljajo do uporabnika prijazno upravljanje v pametno omrežje povezanih naprav v gospodinjstvu ter bivalno udobje, ki izhaja iz tega. Poleg velikih sistemskih rešitev, ki so namenjene predvsem večjim porabnikom, bo zato na razstavnih prostorih mogoče videti tudi manjše, decentralizirane rešitve, primerne za stanovanjske objekte, zlasti hiše, brez težav pa jih je mogoče integrirati tudi v obstoječe domove.

Sožitje dizajna in funkcionalnosti

Na frankfurtskem sejmišču se vsaki dve leti predstavljajo tudi ponudniki kopalnic in pripadajoče sanitarne opreme. Poleg samega oblikovanja tega prostora za intimno nego bodo v ospredju koncepti in rešitve za čim bolj varčno rabo vode. Posebno pozornost bodo namenili arhitekturni zasnovi kopalnic z vidika demografskih sprememb. Pri opremljanju kopalnice bi morali imeti v mislih, da jo bomo uporabljali deset ali dvajset let, zato bi morali svojim letom in z njimi povezani zmanjšani gibčnosti prilagoditi tudi opremo v tem prostoru.

Številni razstavljavci zato za sejem ISH napovedujejo koncepte in rešitve za kopalnico brez ovir, za tako imenovano večgeneracijsko kopalnico, v kateri je dovolj prostora za neovirano gibanje, umivalnik in prha sta nastavljiva po višini, talna obloga preprečuje oziroma zmanjša nevarnost zdrsov in poškodb, straniščna školjka je opremljena s sušilnikom in podobno. Inovativni kopalniški koncepti torej združujejo dizajn, varnost, udobje in prilagodljivost.

Kopalnice bo mogoče v Frankfurtu doživeti tudi malo drugače, obljublja organizator – s turnejo po petih celinah. V New Yorku, denimo, so kopalnice luksuzne in zelo razsipne s prostorom, v japonskih velemestih, kjer je življenjski prostor omejen in stanovanja zato manjša, so bolj tesne, a ne zagotavljajo nič manj ugodja in udobja. Na Kitajskem običajno združujejo tradicijo z evropskim glamurjem, v Avstraliji iščejo ravnovesje med funkcionalnostjo in razkošjem ter estetsko trajnostjo, v Braziliji prisegajo na minimalistični videz …

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine