Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Sejem MOS 2015: Novosti pri ogrevalnih sistemih

Potem ko smo prejšnji teden predstavili šest novosti z različnih področij, ki smo jih opazili na 48. mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti v Celju, v tej številki priloge Deloindom predstavljamo šest novosti s področja ogrevanja. Tudi tokrat smo dali prednost domačemu znanju in razvoju, v izbor pa smo vključili še dva izdelka, ki temu merilu sicer ne ustrezata, a si po našem mnenju zaslužita pozornost.
Foto: Leon Vidic
Foto: Leon Vidic
Barbara Primc
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 15:38
7:41

Pametni biotoplotni sistem

Sistem ogrevanja na biomaso IBS-48h, ki ga je v Celju predstavljalo podjetje Inovatika iz Ljubljane, vključuje vse potrebne komponente sodobnega ogrevalnega sistema. Najpomembnejši del je zgorevalna komora s pametnim sistemom regulacije moči gorenja, ki prilagaja moč trenutni porabi. »Prednosti za uporabnika je več: drva je treba naložiti le enkrat na dva dni, celot­na regulacija je samodejna, saj peč sama vzdržuje ogenj. Patentirana tehnologija zagotavlja 99-odstotno čistost zgorevanja ter s tem majhne izpuste ogljikovega dioksida in trdnih delcev PM10. Naprava vključuje vse, kar potrebujemo v kurilnici, od črpalke do ekspanzijske posode in 300-litrskega zalogovnika za sanitarno vodo, ki zadošča za petčlansko družino,« je o prednostih sistema, ki ga je komisija Celjskega sejma nagradila z zlatim priznanjem, povedal direktor podjetja Marko Udovč. Zalogovnik toplote pa ni potreben, ker peč proizvede samo toliko energije, kot je hiša potrebuje. Izdelek, ki je v celoti rezultat domačega znanja in razvoja, bodo trgu ponudili decembra letos.

Sanitarna toplotna črpalka z najboljšim izkoristkom

Podjetje Termo-tehnika, Kronoterm iz Bras­lovč je edini slovenski proizvajalec toplot­nih črpalk, ki svoje izdelke razvija in tudi izdeluje pri nas. Skoraj ne mine sejem, na katerem ne bi predstavili kakšne novosti. Nič drugače ni bilo v Celju, kjer so v ospredje postavili sanitarno toplotno črpalko WP2 LF-301E, ki se ponaša z najboljšim izkoristkom v Evropi. »Izdelek je na testiranju na švicarskem inštitutu WPZ dosegel najvišje do zdaj izmerjeno grelno število COP 3,8 po standardih 16417,« je povedal Davor Zaveršnik iz Kronoterma. Inovativnost podjetja in kakovost izdelkov je prepoznal in z zlatim priznanjem nagradil organizator sejma, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije pa mu je podelila srebrni ceh.

Izpopolnjen kotel na pelete

Na razstavnem prostoru družinskega podjetja Petrič iz Ajdovščine je našo pozornost pritegnil tehnično izpopolnjen kotel na pelete PP 27 A z vgrajenim 180-kilogramskim zalogovnikom. V primerjavi s kotlom, ki so ga predstavljali na prejšnjih sejmih Dom in MOS, ima niz izboljšav, med drugim zaslon na dotik, ki ga je mogoče upravljati tudi z mobilnim telefonom. »Predvsem pa je v veliki meri avtomatiziran, zato uporabnik z njim nima veliko dela. Potem ko voda v njem doseže nastavljeno temperaturo, denimo, kotel samodejno prilagaja moč delovanja. Ob izpadu električne energije in ponovnem vklopu se samodejno vrne v nastavitev pred izpadom. Povrhu vsega je opremljen z avtomatskim čiščenjem toplotnega izmenjevalnika in avtomatskim odstranjevalcem pepela iz kurišča,« je o kotlu, ki je primeren za centralno ogrevanje objektov s površino od 80 do 400 kvadratnih metrov in je rezultat domačega znanja in razvoja, povedal komercialist podjetja Gregor Petrič. Na lanskem Mosu so zanj prejeli srebrni ceh OZS, letos ga je komisija Celjskega sejma nagradila s srebrnim priznanjem.

Ogrevalna telesa iz gline

Ne samo domače znanje, tudi ljubezen do gline je bila tista, zaradi katere so v družinskem podjetju Bahor Ambient iz Topolšice pred štirimi leti razvili in začeli izdelovati, letos v Celju pa prvič postavili na ogled ogrevalna telesa iz tega naravnega materiala. »Ceraface so ogrevalna telesa iz keramike inovativnih oblik, ki se lepo podajo v vsako bivalno okolje. Sevajo prijetno toploto in se počasneje ohlajajo kot radiatorji,« je pojasnila Deja Golčman iz omenjenega podjetja. V izdelek iz glazirane gline so vgrajeni električni grelci – bodisi neposredno v glino bodisi v tuljavo, odvisno od oblike in zasnove izdelka –, kljub temu pa je ogrevanje z njimi zagotovilih sogovornice gospodarno: »Vsa ogrevalna telesa so opremljena z regulatorji za prilagajanje moči ogrevanja. Z njimi lahko nadomestimo klasične radiatorje ali dopolnimo obstoječi ogrevalni sistem.«

Inverterska geotermalna TČ

»Geotermalna TČ Thermia Diplomat Inverter ima višje letno grelno število od konkurenčnih izdelkov, saj uporablja tehnologijo HGW, ki omogoča zelo učinkovito pripravo tople sanitarne vode pri sočasnem ogrevanju prostorov,« je pojasnil Yasin Jodeh iz podjetja Atlas Trading, ki je sejem MOS izkoristilo za premier­no predstavitev izdelka v Evropi. Naprava izkorišča odpadno toploto; inverter je nameščen na kondenzatorju, od koder vso odpadno toploto usmeri neposredno v sanitarno vodo. »Inverterska tehnologija prilagaja moč delovanja trenutnim potrebam in spremembam zunanjih razmer, sama naprava pa je opremljena s številnimi funkcijami za natančen nadzor in regulacijo,« je dodal sogovornik. TČ ima vgrajen 200-litrski zalogovnik za sanitarno vodo, zato je primerna za hiše in manjše poslovne objekte, upravljanje na zaslonu na dotik je preprosto, serijsko pa je vgrajen tudi daljinski nadzor Thermia Online.

TČ in klimatska naprava v enem

V ponudbi podjetja Termo Shop iz Šempetra v Savinjski dolini smo našli dve novosti: hibridno TČ in možnost najema TČ. Pojdimo po vrsti. Hibridna TČ Termo+Hybrid je naprava, ki izkorišča odpadno toploto iz klimatske naprave za brezplačno ogrevanje sanitarne vode. »Klimatske naprave običajno izpihujejo vroč zrak iz zunanje enote. S sistemom Termo+Hybrid to odpadno toploto uporabimo za ogrevanje sanitarne vode, pri čemer lahko dosežemo zelo visoko grelno število COP 7,0 (pri notranji temperaturi 27 stopinj Celzija in ogrevanju sanitarne vode na 45 stopinj Celzija),« je pojasnil direktor podjetja Jure Šacer. Notranja enota klimatske naprave in notranja enota TČ si delita eno zunanjo enoto, kar pomeni manjšo porabo prostora in poenostavljeno montažo. Novost na slovenskem trgu je tudi možnost najema toplotne črpalke, ki jo ponujajo v podjetju. Najeti jo je mogoče za najmanj tri leta oziroma za sedem ali deset, pri čemer se lahko najemnik kadar koli odloči za odkup (plačana najemnina šteje kot del kupnine).

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine