Zanimanje za gradnjo sončnih elektrarn je prvič upadlo že pred dvema letoma, ko je država znižala subvencije za njihovo gradnjo, z letošnjim letom pa so ukinjene subvencije za vse obnovljive vire. Kljub temu predsednik Združenja slovenske fotovoltaike Primož Tručl vidi rešitev v drugačni ureditvi.
Udeleženci konference z naslovom Net metering - Sončne elektrarne na stanovanjskih objektih so lahko donosne tudi brez subvencij so predstavili alternativo sedanjemu sistemu podpor proizvajalcem električne energije iz malih sončnih elektrarn. Tako imenovani net-metering oziroma neto obračun električne energije omogoča ekonomsko upravičenost malih sončnih elektrarn brez subvencij. »Vsa letna poraba in proizvodnja elektrike se seštejeta, nato pa se naredi obračun. Če je bilo porabljeno več, kot se je proizvedlo, se nekaj doplača, v nasprotnem primeru se razlika vrne,« je razložil Primož Tručl, predsednik Združenja slovenske fotovoltaike.
Sekretarka na direktoratu za energijo na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Andreja Belavić Benedik se zaveda težkega položaja, v katerem se je znašla ne samo fotovoltaika, ampak tudi drugi investitorji v obnovljive vire energije: »V preteklosti so bile narejene nekatere napake, zaradi katerih je zdaj zmanjkalo denarja. Zato zdaj razmišljamo o uvedbi net-meteringa, vendar tega ne moremo narediti z danes na jutri.«
V Sloveniji je približno 3000 sončnih elektrarn in okrog 2000 lastnikov. Največ je majhnih, po moči pa predstavljajo razmeroma majhen delež energije, ker je slovenska zakonodaja v preteklosti spodbujala predvsem gradnjo večjih elektrarn, je na konferenci, ki jo je na 47. mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti organiziralo Združenje slovenske fotovoltaike, še povedal Primož Tručl.