V okviru mednarodnega kongresa 100 % energetsko samozadostne skupnosti, ki je prejšnji teden potekal v Kasslu, so prvič podelili evropski znak 100 % samozadostna skupnost iz obnovljivih virov (OVE). Certifikat je kot prva slovenska skupnost prejela Občina Šentrupert, ki že nekaj let dokazuje, da je mogoče s premišljenim delom in jasno zastavljeno strategijo doseči energetsko neodvisnost z lastnimi (lokalnimi) obnovljivimi viri energije.
Šentrupertski župan Rupert Gole je bil že od leta 2007, ko je občina začela aktivno vlagati v energetsko preskrbo, prepričan, da je energetska neodvisnost cilj, ki je tehnično in finančno uresničljiv, predvsem pa prinaša koristi lokalnemu prebivalstvu. V občini so tako do zdaj uspešno izvedli številne aktivnosti, med drugim posodobitev ogrevalnega sistema sistema in prehod na lesno biomaso v šolskih objektih, zgradili so prvi leseni energijsko varčni vrtec v Sloveniji, zagnali kotlovnico na lesno biomaso v zaporskem kompleksu na Dobu, pa tudi kogeneracijo na lesne sekance. V tem kompleksu načrtujejo še gradnjo velikega steklenjaka, v katerem nameravajo pridelati 3000 ton paradižnikov na leto.
Velik korak je tudi načrtovana gradnja lesno-predelovalnega centra Šentrupert, ki bo stal na območju nekdanje vojašnice Puščava, kjer so zdaj nastanjeni zaporniki odprtega oddelka. V novem centru bodo zaposlitev dobili lokalni prebivalci in tudi del zapornikov.