Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Šest alpskih držav združenih v projekt Recharge.green

Alpe imajo obnovljivih virov kot so veter, voda, sonce in les v izobilju. Kako bi lahko zadostili povpraševanju po obnovljivih virih energije, ne da bi hkrati škodovali naravi, je vprašanje, s katerim se bo v okviru novega projekta "Recharge.green - v ravnotežju med energijo in naravo v Alpah" ukvarjalo 15 partnerjev iz šestih alpskih držav.
K. J./STA
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:00
3:28

V okviru projekta, s katerim želijo rešiti navzkrižje interesov med okoljevarstveniki in proizvajalci energije, bodo partnerji skupaj razvijali modele, ki bodo podlaga za odločanje politikov in proizvajalcev energije. Ekonomske učinke proizvodnje energije iz obnovljivih virov je namreč mogoče oceniti, medtem ko ekološke in družbene učinke težko izmerimo.

Projektno skupino projekta recharge.green, ki se je pričel v začetku letošnjega oktobra in bo trajal vse do junija leta 2015, sestavljajo strokovnjaki s področij urejanja krajine, gozdarstva, proizvodnje energije, vodenja raziskav, ohranjanja narave in stikov z javnostjo. Vodja projekta Chris Walzer želi pokazati, da je v Alpah mogoče hkrati pridobivati obnovljivo energijo in zagotavljati trajnostno rabo tal, s čimer bi prispevali k ohranjanju biotske pestrosti in tal. Projekt, ki prispeva k izvajanju različnih mednarodnih sporazumov, kot je strategija EU2020 in Alpska konvencija, je sofinanciran je s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Alpine Space.

15 projektnih partnerjev je razvilo strategije in orodja, s katerimi bodo ocenjevali energetsko, ekološko in družbeno vrednost alpskega prostora. Aktivnosti bodo potekale v štirih testnih območjih in sicer v Predarlškem (Avstrija), na Bavarskem (Nemčija), v Piemontu (Italija) in v Triglavskem narodnem parku (Slovenija).

Politiki in proizvajalci energije bodo lahko pri tehtanju stroškov in koristi proizvodnje energije iz obnovljivih virov uporabili v okviru projekta razvita orodja. Z argumentirano politično razpravo se bo konflikt prelevil v dodano družbeno vrednost. Deželni svetnik v Vorarlbergu Erich Schwärzler meni, da lahko ta mednarodna raziskava pomaga najti prave odgovore na določena vprašanja, kajti pogled od zunaj je pomemben pri zagotavljanju celostnega razvoja.

Vse več ljudi se namreč zaveda posledic podnebnih sprememb in jedrske energije za njihova življenja, hkrati s tem zavedanjem pa raste povpraševanje po obnovljivih virih energije. Gozdovi, reke, gore in močno sončno sevanje v Alpah predstavljajo dobre pogoje za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, s čimer prispevajo k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Hkrati so Alpe edinstven življenjski prostor za živali in rastline. Tu na sto kvadratnih kilometrih najdemo 2000 do 3000 rastlinskih vrst, kar je dvakrat toliko, kot jih je v nižinskih območjih srednje Evrope.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine