Idejna prenova šišenskih blokov temelji na potrebi po energijski sanaciji. Soseska (med Derčevo ulico, ulico Martina Krpana, ulico Kneza Koclja in Šišensko ulico) je bila zgrajena konec petdesetih in v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja, posamezni bloki pa so zgrajeni iz materialov, ki ne ustrezajo več zahtevam sodobnega časa, pravilom stroke in energijski varčnosti. Zaradi neustrezne toplotne izolacije se višajo stroški ogrevanja in hlajenja, zaradi česar je večje tudi obremenjevanje okolja. Zanemariti ne gre niti neugledne zunanje podobe omenjenih stavb.
Predlog energijske sanacije bloka v Šiški so izdelali v arhitekturnem biroju HIŠERIŠEarhitektura. V posegih, ki jih predvideva prenova, so arhitekti prepoznali priložnost, da se blokom oziroma stanovanjem doda balkone. Vsa stanovanja v blokih imajo enak tloris: so dvo- in polsobna, z dvema prostoroma, ki se z okenskimi površinami obračata na ulico, z dvema pa na park. »Čeprav urbanistična zasnova predvideva odpiranje dela stanovanjskih prostorov v park, pa arhitekturna zasnova z upoštevanjem le osnovnih standardov tega ne podpira,« pravijo v biroju HIŠERIŠEarhitektura in dodajajo, da za udobno kakovostno bivanje v mestu stanovanja potrebujejo tudi del zunanje površine – balkon.
Kakor pravita arhitektki Damjana Zaviršek Hudnik in Špela Nardoni Kovač iz omenjenega biroja, je idejna prenova oblikovanja novega fasadnega plašča z balkoni izvedljiva v treh različnih rešitvah: prva možnost vključuje zgolj osvežitev barve fasade in njenih elementov, druga doda stanovanjem nove balkone, v tretji različici prenove pa se lahko za balkone odločijo le nekateri stanovalci, torej po lastni želji. Zadnja možnost je gotovo dobrodošla, saj je med običajnimi tovrstnimi prenovami alternativna oblika reševanja sodobne stanovanjske problematike.
Predlagani fasadni plašč z balkoni upošteva arhitekturne značilnosti iz obdobja zasnove blokov. Balkoni kot nadvse dobrodošel del prenove omogočajo naravno senčenje prostorov v poletnih mesecih, hkrati pa ponujajo stanovalcem tudi druge možnosti uporabe nastalega zunanjega prostora: mali »oddih« na zraku ali cvetlično in zelenjavno zasaditev v loncih. Transparentne ograje in obod so načrtovani tako, da pozimi ne odvzamejo svetlobe notranjim prostorom, poudarjata arhitektki: »S predlagano kontrastno barvo balkonov so jasno prikazani novi posegi na fasadi, seveda pa se lahko na željo stanovalcev uporabi tudi paleta bolj umirjenih barvnih tonov.«
Kako bi se stanovalo »kot v novem«, čeprav starem bloku z novimi balkoni, si lahko ogledate na Baumitovem razstavnem kotičku na Mesecu oblikovanja vse do 6. novembra 2014.