Projekt ohranjanja in upravljanja sladkovodnih mokrišč v Sloveniji Wetman, ki se financira iz evropskega okoljskega programa Life, vključuje izboljšanje statusa okolja v Zelencih. Projekt v Zelencih se bo zaključil leta 2014, ko bo EU izvedla tudi njegovo evalvacijo. Predstavnica direktorata za okolje pri evropski komisiji Pia Bucella ga je včeraj ocenila kot uspešen in zelo profesionalno izvajan.
EU bo nadaljevala s sofinanciranjem projektov Life vsaj do leta 2014, ko se izteče obstoječa strategija, v pripravi pa je tudi že strategija za obdobje 2014–2020. Za naslednje leto je torej zagotovljeno financiranje v enakem obsegu kot v preteklih letih, sofinanciranje v prihodnje pa bo po besedah Taje Ferjanič iz Stalnega sekretariata Alpske konvencije odvisno od sprejete strategije.
Generalni sekretar Alpske konvencije Marco Onida je prepričan, da je Alpska konvencija velik potencial za Slovenijo, ki je med svojim predsedovanjem organizaciji začela izvajati pomembne projekte. Sredstva za projekte in izvajanje Alpske konvencije se po njegovem mnenju ne bi smela zmanjšati, saj je za Slovenijo ta strateškega pomena, predvsem na področju kmetijstva in turizma.
Alpsko konvencijo je leta 1991 podpisalo osem alpskih držav in EU, da bi skupaj zagotavljali trajnostni razvoj in zaščito biotske raznovrstnosti Alp. Stalni sekretariat Alpske konvencije letos v sodelovanju z Generalnim direktoratom evropske komisije za okolje v okviru praznovanja 20-letnice direktive o habitatih in programa Life za zaščito ogroženih vrst in habitatov v Evropi pripravlja že šesti SuperAlp! Dogodek je namenjen spoznavanju območij, kjer potekajo projekti programa Life. Na 1500-kilometrov dolgo popotovanje po Alpah se je včeraj v Zelencih podalo 11 novinarjev mednarodnih medijev iz Francije, Kanade, Romunije, Nepala, Italije, Nemčije in Slovenije. Alpe bodo od Slovenije, prek Avstrije in Italije vse do Francije do 11. julija prepotovali z vlakom, avtobusom, kolesom in peš. Na ta način bodo promovirali možnosti trajnostnega transporta v Alpah.