Po besedah direktorice Energetske agencije za Podravje (Energap) Vlaste Krmelj bo akcijski načrt dopolnil lokalni energetski koncept in določil ukrepe in potrebne aktivnosti za dosego končnega cilja Unije glede 20-odstotnega zmanjšanja emisij ogljikovega dioksida do leta 2020: »Energetska agencija je v sodelovanju z Mestno občino Maribor pripravila osnovni popis rabe energije in emisij ogljikovega dioksida v občini in na podlagi analize stanja in potreb pripravila predlog ukrepov, s katerimi bi lahko do leta 2020 dosegli želeni cilj.«
V preteklem obdobju se je mestna občina že prijavila na razpise za izgradnjo in obnovo energijsko učinkovitih objektov, uspešni so bili na dveh razpisih. Letos so prijavili dodatne projekte in po besedah podžupana Milana Mikla upajo, da bodo tokrat bolj uspešni, zlasti na področju energijsko varčne obnove fasad.
Včeraj se je začela tudi javna razprava v zvezi z načrtom, v okviru katere želijo pridobiti še stališča strokovne in širše javnosti. Kot je povedal Mikl, bo po končani razpravi načrt po potrebi dopolnjen, zadnjo besedo pa bo že predvidoma maja imel mestni svet. Po njegovih besedah je sicer mariborska občina prva občina v Sloveniji, ki ji je uspelo pridobiti energetsko izkaznico, uresničili pa so tudi že projekt energetskega knjigovodstva.
Na mestni občini pozivajo zainteresirano strokovno in splošno javnost, da se aktivno vključi v javno obravnavo, saj bo ta dokument aktivno posegel v ravnanje vsakega posameznika in organizacije, sodelovanje pri njegovem oblikovanju pa je ključnega pomena za uresničitev dokument.
Evropski projekt vodenja, načrtovanja in izvajanja aktivnosti na področju trajnostne energije (LEAP), ki ga Maribor izvaja s še devetimi evropskimi partnerji iz sedmih držav, je po besedah vodje projektne pisarne na občini Borisa Ketiša namenjen spodbujanju lokalnih skupnosti k uporabi trajnostnih ukrepov za učinkovitost pri prehodu v nizkoogljično družbo.