Koledarska zima se počasi izteka, zato je smiselno preveriti, ali se dve leti po uzakonitvi vgradnje delilnikov toplote uresničujejo napovedi o zmanjšanju porabe toplotne energije za ogrevanje stanovanj. Vodilni slovenski upravljalec nepremičnin, SPL, bo na današnji tiskovni konferenci pojasnil, da ne.
Vlada je zakonsko zahtevo za vgradnjo delilnikov v večstanovanjske in stanovanjsko-poslovne objekte utemeljila s pričakovanji, da se bo znižala poraba toplote, z njo pa stroški za tiste stanovalce, ki bodo varčevali. Izhajali so iz praktičnih primerov objektov, ki so po vgradnji privarčevali pri toploti tudi do 40 odstotkov. Sicer so hkrati bodisi zamenjali okna, izolirali fasado ali opravili kak drug obnovitveni poseg, a številke so bile tiste, ki so naredile globok vtis na ljudi. In ti seveda ob znatnem nujnem strošku za delilnike pričakujejo čimprejšnjo povrnitev investicije. Začetne odpore do delilnikov je pomagala premagovati predvsem obljuba, da bodo stanovalci s pomočjo delilnikov pravičneje obremenjeni, da bodo plačevali toliko toplote, kot je porabijo. Kar pomeni, da se jim splača varčevati.
V družbi SPL, ki upravlja 28.000 stanovanj in 3000 poslovnih prostorov, so izdelali analizo, v kateri so primerjali kurilni sezoni pred in po uvedbi novega načina merjenja porabe toplotne energije. Analiza je pokazala celo nasprotno od pričakovanega: V več kot dveh tretjinah analiziranih stavb se poraba ni zmanjšala, ampak celo povečala. Le slabi tretjini v analizo vključenih stavb se je poraba znižala. O verjetnih razlogih za to, o spremembi navad stanovalcev, pa tudi več o tem, kako pametno varčevati, bodo povedali na tiskovni konferenci.
Kaj o tem meni energetski strokovnjak Matjaž Malovrh, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.