Prevelika poraba energije je izziv, s katerim se sooča ves svet. Strokovnjaki stalno iščejo rešitve, kako privarčevati energijo. Takšni napori so prisotni tudi v snovanju modernih bivališč, saj nižja poraba energije ni dobrodošla le zaradi varčevalnega učinka na družinski proračun, ampak predstavlja pomemben mozaik v ohranjanju narave za prihodnje rodove. Takšen projekt je tudi skoraj ničenergijska MultiComfort individualna stanovanjska hiša, ki je plod razvoja dveh inovativnih in trajnostno usmerjenih podjetij, slovenskega podjetja Lumar in multinacionalke Saint-Gobain, in stoji na Jesenicah.
Podjetje Lumar, ki je znano po svojih naprednih montažnih hišah, je na povabilo multinacionalke Saint-Gobain za hišo grajeno po konceptu MultiComfort razvilo poseben konstrukcijski sistem ter detajle, Saint-Gobain pa je prispeval napredne rešitve in smernice. Hiša, grajena v konceptu MultiComfort, v ospredje postavlja celovit in holističen pristop pri obravnavanju ključnih vidikov bivalnega ugodja – od zvoka, zraka, dnevne svetlobe, temperature do energetske učinkovitosti. Prvo takšno hišo zgrajeno po konceptu MultiComfort so pred dnevi na Jesenicah predstavili slovenski javnosti.
PRBERITE ŠE: Hiše prihodnosti: Prihodnost je že tukaj
»V veliko zadovoljstvo nam je, da smo s podjetjem Lumar zelo hitro našli skupen jezik, saj Lumar v Sloveniji predstavlja inovativno podjetje, ki s svojimi produkti in aktivnostmi zagotavlja visoko energijsko učinkovitost in bivalno ugodje. S svojim konceptom Zero Emission Living pa ponuja tudi nove ter celovite rešitve na področju trajnostnega bivanja. Tem istim smernicam, filozofiji in vrednotam s svojim konceptom MultiComfort sledi tudi koncern Saint-Gobain. Zato je bil dogovor o skupnem sodelovanju in izvedba prvega skupnega projekta dobra osnova ter pokazatelj, kam želimo v prihodnje tako v Sloveniji kot v regiji,« je ob predstavitvi inovativne hiše povedal Tomáš Rosak, direktor koncerna Saint-Gobain za vzhodno Evropo.
!!galerija!!
»V Lumarju smo zelo ponosni, da so nas po odmevnem sodelovanju s podjetjem BMW na področju premium zelene mobilnosti in bivanja, kontaktirali iz tako priznanega koncerna kot je Saint-Gobain, ter med mnogimi proizvajalci na trgu k sodelovanju pri projektu »multikomfortnega« bivanja povabili prav nas. Za sodelovanje nas je ob samem konceptu, ki ga z razvojem in filozofijo živimo tudi pri nas, prepričalo tudi dejstvo, da je Saint-Gobain na tržišče prinesel povsem nov pristop k materialom, kjer je dejansko velik poudarek na mineralnih materialih in trajnostnih rešitvah,« je povedal Lumarjev direktor Marko Lukić.
{2}Demo hiša na Jesenicah
Začetek sodelovanja med podjetjema predstavlja prva demo MultiComfort hiša, ki je postavljena na Jesenicah. Gre za Lumarjevo skoraj ničenergijsko hišo Primus-D 150 s 150 kvadratnimi metri bivalne površine, ki odraža filozofijo MultiComfort standardov. Koncept MultiComfort predstavlja napreden in holističen pristop pri obravnavanju ključnih vidikov bivalnega ugodja – od zvoka, zraka, dnevne svetlobe ter temperature. Pri gradnji so uporabili tudi nekatere rešitve koncerna Saint-Gobain. Za izolacijo so uporabili Isover izolacijo iz steklene volne visoke toplotne izolativnosti, ki je izdelana na osnovi naravnih veziv in iz 80 odstotkov recikliranega stekla, in inteligentno parno oviro, ki v zimskem času preprečuje navlaževanje lesene konstrukcije, v poletnem času pa omogoča njeno hitro izsuševanje. Prostore so ločili s pomočjo Rigips suhomontažnih plošč, ki med drugim omogočajo pritrjevanje mirujočih stenskih bremen brez vložkov in za do 13 dB povišajo zvočno zaščito pregradnih sten. Rigipsove plošče obenem znižujejo vsebnost škodljivega formaldehida, kot največjega onesnaževalca zraka v notranjih prostorih.
PREBERITE ŠE: Hiše prihodnosti: Nove in prenovljene v skoraj ničenergijskem standardu
Za fasado so uporabili Webrov kontaktni tankoslojni fasadni sistem z Isover izolacijo iz steklenih vlaken, visoke paroprepustnosti in toplotne izolativnosti, z zaključnim tankoslojnim fasadnim ometom, ki z inteligentnim prerazporejanjem na površini zastale vlage zmanjšuje možnost navzemanja umazanije, vključno s posebno tehniko dekorativne obdelave zaključnega sloja (weberdesign bleščice).
Pametni dom
Hiša je tudi pametna, saj so vanjo vgrajena tipala, s katerimi spremljajo druge parametre bivanja, kot sta ogljikov dioksid in relativna vlažnost, ki prav tako govorita o kakovosti bivanja v hiši. Sočasno se spremlja tudi raba energije, analiza vseh rezultatov pa bo služila za razvoj produktov v prihodnje.