Prizadevanja Mitje Vatovca, da bi do 31. marca letos, ko se zaključi tekmovalna sezona Energy Neighbourhoods2, v njihovem gospodinjstvu s prostimi, a stroškovno učinkovitimi ukrepi, čim bolj zmanjšali porabo energije, močno občutijo tudi drugi družinski člani. »Spodbujam jih, da ugašajo luči, iz omrežja izklapljajo električne porabnike, če jih ne potrebujejo, pravilno zračijo in podobno. Če vprašate moje starše, sem tekmovanje vzel preveč resno, pravijo, da pretiravam, saj luči ugašam tudi, ko hodijo po stopnicah,« v smehu razloži skoraj 26-letnik, energetski mojster soseske, ki združuje osem gospodinjstev iz Domžal in Ljubljane. Člani soseske Lep ajmar, kot so se poimenovali, so sicer precej mladi, najmlajši ima 21 let, povprečje jim »kvari« le gospod, ki jih šteje krepko čez 70.
Od 18 sosesk, kolikor se jih je prijavilo na tekmovanje, ki se je začelo 1. decembra lani in se bo končalo 31. marca letos, se jih je nekaj »izgubilo« – ostalo jih je 11, s skupaj 88 gospodinjstvi. Prihajajo z vseh koncev: dve soseski sta iz Maribora, ena iz Murske Sobote, osem pa iz Ljubljane in okolice, pravi Miha Tomšič z Gradbenega inštituta ZRMK, ki je slovenski partner projekta Energy Neighbourhoods2.
Pred kratkim so v Ljubljani in Mariboru organizirali družabno srečanje članov sosesk, ki sodelujejo v natečaju. V dvorani Četrtne skupnosti Trnovo v Ljubljani, ki jo je v brezplačen najem dala Mestna občina Ljubljana, se jih je zbralo okrog 30, nekaj manj v Mariboru. Miha Mirtič z GI ZRMK je zbranim na kratko predstavil celoten projekt, katerega glavni namen je pokazati, da lahko s preprostimi ukrepi in spremembo bivalnih navad pomembno zmanjšamo porabo energije v gospodinjstvu in s tem zmanjšamo stroške.
Pridno popisujejo, manj vestno pa vnašajo podatke
Prvega decembra lani so fotografirali svoje števce in zavihali rokave oziroma začeli varčevati – porabo energije bodo poskušali zmanjšati za najmanj devet odstotkov. Od takrat vestno spremljajo porabo energije v svojih domovih, nekoliko manj vestno pa podatke vnašajo v aplikacijo na spletni strani, zato nekatere povezave na njej še ne delujejo. Po Mirtičevih besedah bi morali redno, vsak teden, vnašati tako referenčno kot sprotno rabo energije. Tako je najlaže ugotoviti, kateri ukrepi in katere spremembe bivalnih navad najbolj vplivajo na rabo energije. Tedenski vnosi hkrati spodbujajo tekmovalce – ko vidijo, kako dobro gre konkurentom, se še bolj potrudijo, doda Mirtič.
Slovenske soseske pa ne tekmujejo le med seboj, ampak tudi s soseskami iz 15 drugih držav Evropske unije. Zmagovalna soseska iz pretekle sezone je iz Švedske, ki je dosegla skoraj 40-odstotni prihranek energije. Komentarji sodelujočih iz pretekle sezone kažejo, da je projekt dober predvsem zato, ker so dokazali, da so majhne spremembe tiste, ki lahko prinesejo velik prihranek. Po Mirtičevih besedah je pozitivna stran tekmovanja tudi, da se gospodinjstva zavedajo strukture rabe stroškov.
Kje so meje varčnega ravnanja z energijo ali bolje rečeno – da teh meja ni, je udeležencem družabnega srečanja pokazal viš. pred. dr. Robert Rozman s Fakultete za računalništvo in informatiko. Predstavil je prijazen dom prihodnosti, hišo, v kateri so pametne napeljave sprogramirane tako, da je vse podrejeno udobju in energijski varčnosti. Videopredstavitev si lahko ogledate spodaj.
Sprejmite izziv in premagajte soseske iz prve kampanje
Tekmovanje za energijsko učinkovito sosesko 2011/12 je v polnem teku, GI ZRMK pa že najavlja drugo tekmovalno sezono, ki bo potekala od 1. decembra letos do 31. marca prihodnje leto. Če bi jih radi premagali, se lahko prijavite na tej povezavi. Zmagovalna soseska bo tista, ki bo v tej in prihodnji tekmovalni sezoni skupaj dosegla največji prihranek energije glede na preteklo referenčno rabo energije.
Prva tekmovalna sezona se bo zaključila 31. marca, slavnostni zaključek bo maja, ko bodo razglasili zmagovalno slovensko sosesko. Do takrat se bodo člani sosesk srečali še na dveh družabnih srečanjih, kjer si bodo lahko izmenjali izkušnje in nasvete. Prvo srečanje bo v Ljubljani, in sicer v četrtek, 8. marca 2012, ob 16. uri, na razstavnih prostorih GI ZRMK na sejmu Dom na Gospodarskem razstavišču (dvorana Gazela), drugo pa v Gornji Radgoni, in sicer v petek, 30. marca 2012, ob 16. uri, na razstavnih prostorih GI ZRMK na sejmu Megra (hala B). Miha Tomšič je k udeležbi povabil vse člane gospodinjstev, ki sodelujejo v sezoni 2011/12, njihove sorodnike, prijatelje, znance in vse druge, ki jih projekt zanima.
Naj spomnimo, da je v okviru projekta, ki spodbuja varčno rabo energije, razpisan tudi natečaj za najboljši kratki film na temo podnebnih sprememb in varčevanja z energijo v gospodinjstvih. Rok se izteče 30. julija, več informacij pa najdete na tej povezavi.