Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energijska učinkovitost

Začenja se evropski teden trajnostne energije

Danes se začenja šesti evropski teden trajnostne energije, ki je hkrati osrednji del kampanje za Evropo trajnostne energije. Različne evropske organizacije v tem tednu pripravljajo t. i. energetske dneve in dejavnosti, ki promovirajo energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije. Energija iz obnovljivih virov ima namreč številne prednosti.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:27
3:26

Z uporabo energije iz obnovljivih virov se zmanjšujejo izpusti toplogrednih plinov, zmanjšuje se odvisnost od uvoza fosilnih goriv, spodbujajo se tehnološki razvoj in inovacije, ob tem pa se ustvarjajo tudi nove gospodarske priložnosti in delovna mesta.

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (Surs) sta najpomembnejša obnovljiva vira v Sloveniji les in hidroenergija. Delež energije iz obnovljivih virov v skupni oskrbi z energijo je leta 2010 znašal 15 odstotkov, od leta 2005 do leta 2010 pa se je količina obnovljivih virov v oskrbi z energijo povečala za okoli 38 odstotkov.

Les in druga trdna biomasa sta v letu 2010 znašala 54 odstotkov med vsemi obnovljivimi viri, pri čemer se ga največ porabi v gospodinjstvih, predvsem za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, nekaj pa tudi za kuhanje. Hidroenergija je istega leta pomenila 36 odstotkov, preostanek pa je pripadel drugim virom, kot so tekoča biogoriva, bioplini, geotermalna in sončna energija.

Kot še ugotavljajo na Sursu, je največ električne energije iz obnovljivih virov proizvedene v hidroelektrarnah, lani je ta delež znašal kar 95 odstotkov, nekaj več kot dva odstotka sta bila proizvedena iz lesa in druge trdne biomase, približno prav toliko pa je bilo proizvedene iz drugih obnovljivih virov. Delež električne energije iz obnovljivih virov v skupni količini električne energije je sicer leta 2010 znašal 30 odstotkov.

Evropske direktive Slovenijo zavezujejo, da bo njen delež energije iz obnovljivih virov v bruto končni porabi energije do leta 2020 znašal četrtino. Med letoma 2005 in 2010 se je ta delež s 16 povečal na skoraj 20 odstotkov. Najbolj se je delež povečal leta 2009, deloma zaradi metodoloških dopolnitev, deloma pa zaradi ugodnih hidroloških razmer in zmanjšanja skupne bruto končne porabe energije zaradi gospodarske in finančne krize.

Po zadnjih podatkih Eurostata je leta 2009 delež energije iz obnovljivih virov v Evropski uniji znašal 11,7 odstotka. Največji delež je beležila Švedska z več kot 47, sledila ji je Finska s 30 odstotki, medtem ko je Slovenija iz teh virov imela 19 odstotkov energije. Leta 2009 se je zastavljenemu cilju najbolj približala Romunija z več kot 22-odstotnim deležem.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine