Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Evropski teden zmanjševanja odpadkov za ponovno uporabo

V soboto se začenja evropski teden zmanjševanja odpadkov, letos posvečen temi ponovne uporabe. Cilj pobude je "pokazati, kako enostavno je vdahniti novo življenje stvarem, za katere smo menili, da so postale neuporabne, in najti vrednost tudi v starih stvareh", navajajo na ministrstvu za okolje in prostor.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
K. Ž./STA
16. 11. 2017 | 11:13
22. 10. 2024 | 01:20
4:00

Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki poteka s podporo evropskega programa Life+, bo letos potekal od 18. do 26. novembra. Letošnji slogan Popravi in ponovno uporabi - dajmo stvarem novo življenje vabi k razmisleku o naših navadah in k spremembi vedenja vzemi-uporabi-zavrzi k bolj trajnostnemu ravnanju, ki spoštuje izdelke in naravne vire, so sporočili z ministrstva.

Teden je pomemben predvsem zato, da se prebivalci EU seznanijo s preprostimi ukrepi, ki jih lahko izvajajo v vsakdanjem življenju kot prispevek za zmanjševanje odpadkov. To je mogoče narediti že tako, da ne nakupujemo stvari, ki jih ne potrebujemo, ki imajo kratko življenjsko dobo, da dobro premislimo o zamenjavi predmetov in podobno.

"Razmišljanje o ponovni uporabi nas vabi, da si na primer že pred nakupom zastavimo tri ključna vprašanja: Ali to zares potrebujem? Ali moram to nujno kupiti (imeti) in ali lahko kupim rabljeno, predelano ali popravljeno?" so zapisali na ministrstvu.

EU v okviru tedna zmanjševanja odpadkov spodbuja pobude, ki se osredotočajo na t. i. 3R: zmanjševanje odpadkov (ang. reduce), ponovno uporabo proizvodov (reuse) in reciklažo materialov (recycle). Po vsej Evropi je za letos prijavljenih že več kot 5200 pobud, je razvidno s spletne strani tedna.

V Sloveniji je leta 2016 nastalo skoraj 5,5 milijona ton odpadkov, od tega 982.000 ton komunalnih odpadkov, kar znese 476 kilogramov na prebivalca. V zadnjih letih je sicer država dosegla velik napredek pri ločenem zbiranju odpadkov, zmanjšanju odlaganja odpadkov in zvišanju predelave odpadkov. Kar 67 odstotkov vseh komunalnih odpadkov je bilo tako zbranih ločeno, so poudarili na ministrstvu.

Letos sta bila ob tem sprejeta predpisa, s katerima se uvajajo ukrepi za preprečevanje odpadkov. S spremenjeno uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo so bili sprejeti ukrepi za zmanjšanje potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk, in sicer s ciljem prispevati k odpravljanju smetenja, spreminjanju vedenjskih vzorcev potrošnikov in spodbujati preprečevanje odpadkov.

Junija letos je bila sprejeta tudi uredba o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov. V njej so določeni ukrepi za povečanje deleža ločeno zbranih odpadkov na izvoru, s čimer se poveča delež njihove priprave za ponovno uporabo in recikliranja. Iz zbranega odpadnega tekstila, oblačil in kosovnih odpadkov je namreč treba v zbirnem centru izločiti tiste odpadke, ki jih je mogoče usmeriti v ta dva postopka.

Izvajalec javne službe zbiranja mora osveščati in obveščati uporabnike javne službe o pravilnem ločevanju odpadkov ter o nujnosti ločevanja odpadkov na izvoru. Le osveščen izvirni povzročitelj, ki bo v ločenem zbiranju odpadkov prepoznal svoj delež pri varstvu okolja, bo motiviran za ločeno zbiranje odpadkov, so prepričani na ministrstvu.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine