Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Letošnja licitacija vrednejšega lesa vnovič rekordna po zbrani količini

Z dnevom odprtih vrat se danes v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.
Foto: Tadej Regent/Delo
Foto: Tadej Regent/Delo
K. Ž./STA
13. 2. 2019 | 15:28
22. 10. 2024 | 05:45
5:31

Najvišja dosežena cena za hlod gorskega javorja na letošnji licitaciji znaša 15.389 evrov, lastnik hloda pa je doma z območja Velikih Lašč. Ta hlod je po kubičnem metru lesa dosegel ceno 9225 evrov. Najvišjo ceno po kubičnem metru lesa pa je sicer dosegel drugi hlod gorskega javorja, in sicer 9275 evrov za kubični meter, za cel ta hlod pa bo lastnik s Preserja v Občini Brezovica, Klemen Šuštaršič, dobil 11.045 evrov.

Čeprav se z gozdarstvom ukvarja že dolgo, je na licitaciji letos sodeloval prvič, hlod, s katerim je dosegel najvišjo ceno po kubičnem metru, pa je posekal v Krimskih gozdovih na okoli 800 metrih nadmorske višine, je Šuštaršič povedal v izjavi medijem. Ima v lasti okoli 100 hektarjev gozda, hlode gorskega javorja pa, kot je dejal, redko seka. Na licitaciji je sodeloval s petimi hlodi, z izkupičkom pa je zelo zadovoljen.

Oba hloda, ki sta dosegla najvišje cene po kubičnem metru in po hlodu, je kupil italijanski kupec, ki izdeluje vrhunske furnirje, je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi rezultatov licitacije povedal Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline, ki licitacijo organizira v sodelovanju z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije (ZGS).

!!galerija!!


Se pa tudi letošnja licitacija ponaša z nekaterimi rekordi. Hlodovino je pripeljalo največ lastnikov doslej, to je 566 lastnikov, večina je iz Slovenije, nekaj jih je tudi z avstrijske Koroške. Skupno se je na območju cone Ozare zbralo rekordnih 3706 hlodov v skupni izmeri 3724 kubičnih metrov.

Na ponujeno hlodovino se je odzvalo rekordno število kupcev, to je 39, kar je dva več kot lani, skupno pa so oddali rekordnih 12.375 ponudb. Med kupci je 18 kupcev iz Slovenije, deset iz Avstrije, po štirje iz Nemčije in Italije, dva s Hrvaške in eden iz Madžarske.

PREBERITE ŠE: Na licitaciji prvič tudi les iz državnih gozdov

Kot je še povedal Jeromel, so pri ogledu hlodovine opazili tudi nekaj kupcev iz Kitajske, kupec iz te države pa je ponudbe oddal prek slovenskega podjetja. Kupil je prek 900 kubičnih metrov hlodovine hrasta, javorja in jesena, kar pomeni, da je največji kupec, je povedal Jeromel.

Medtem ko pri gorskem javorju niso bile dosežene rekordne cene, dosežene na lanski licitaciji, ki jih bo po Jeromlovih besedah težko preseči, pa so bile letos dosežene rekordne cene pri macesnu (1375 evrov za kubični meter) in gorskem brestu (1234 evrov za kubični meter), pri ostalih drevesnih vrstah pa so bile cene na ravni prejšnjih let.

Na licitaciji se je letos prvič prodajal tudi les iz državnih gozdov, pripeljali so ga za dva kamiona, po Jeromlovih besedah pa se je nekaj hlodov zelo dobro prodalo, nekaj pa je ostalo tudi neprodanih, ker zanje niso dosegli pričakovane najnižje določene cene.

Na letošnji licitaciji se je oz. se še bo po Jeromlovih ocenah obrnilo za okoli 1,2 milijona evrov denarja.

Organizatorji pa se ob zaključku zelo uspešne 13. licitacije, ki je pokazala nadaljnje naraščanje zanimanja tako pri lastnikih gozdov kot kupcih, spopadajo z vprašanjem, kako naprej. Na delu območja cone Ozare, kjer so letos hlodi na ogled na treh travnikih, je namreč predvidena stanovanjska gradnja, tako da so organizatorji primorani poiskati novo lokacijo. Predlog že imajo, pogovori o tem morajo po Jeromlovih besedah steči takoj.

Sodelovanje in pomoč pri iskanju nove lokacije je na današnji novinarski konferenci že ponudil župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler, ki licitacijo vidi kot veliko pridobitev za mesto, regijo in državo.

Licitacija, ki je po navedbah organizatorjev največja v alpskem prostoru, ima prihodnost, je dodal direktor ZGS Damjan Oražem, ki je na novinarski konferenci za uspešnost na licitaciji izpostavil tudi pomen dobrega sodelovanja med zavodom in lastniki gozdov.

Tudi državni sekretar s kmetijskega ministrstva Jože Podgoršek je dejal, da je sodelovanje z lastniki gozdov, teh je v Sloveniji okoli 460.000, zelo pomembno, saj je pri gospodarjenju z gozdovi zelo veliko izzivov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine