Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

O uporabi varčnih žarnic: ugašati ali ne ugašati?

Klasičnih žarnic na žarilno nitko se ne dobi več, glede tega, kako je z varčnimi sijalkami, pa je v javnosti še vedno veliko nejasnosti. O teh stvareh govori prof. dr. Grega Bizjak z ljubljanske fakultete za elektrotehniko (FE), kjer med drugim predava predmeta Električne inštalacije in razsvetljava ter Simulacije in meritve v svetlobni tehniki.
Tomaž Švagelj, Delo
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 22:48
4:10

S koliko moramo deliti moč žarnice, kakršnih smo bili vajeni doslej, da dobimo moč varčne sijalke z enakim svetlobnim tokom?

To je sicer odvisno od izkoristka, a na srečo morajo imeti po novem vsi svetlobni viri na embalaži naveden svetlobni tok. Recimo navadna stovatna žarnica ima svetlobni izkoristek okoli 13 lumnov na vat, torej je njen svetlobni tok približno 1300 lumnov. Pri manjši moči je to manj, denimo pri 40 vatih je izkoristek 10 lm/W, torej ima 40-vatna žarnica 400 lumnov svetlobnega toka. To so žarnice na žarilno nitko, sedanje varčne žarnice, strokovno imenovane kompaktne fluorescenčne sijalke, pa imajo specifični svetlobni tok večji, nekje med 60 in 90 lumni na vat. Če iščemo nadomestek recimo 40-vatne žarnice, potrebujemo torej sijalko s približno 400 lumni svetlobnega toka.

Pri tem je dobro upoštevati, da je razmerje moči žarnice in varčne sijalke z enakim svetlobnim tokom prej 1 proti 4 kot pa 1 proti 5, kar sicer vsi oglašujejo. To pomeni, da recimo 22-vatna sijalka približno ustreza stovatni žarnici oziroma sveti malo slabše od nje. Poleg tega je treba upoštevati, da svetlobni tok pri navadni žarnici s časom zelo malo pada, pri varčni sijalki pa precej bolj, tako da ima lahko po nekaj letih samo 80 odstotkov nazivne vrednosti ali še manj. Res pa je, da je to težko opaziti, ker je pojemanje zelo počasno.

Katere vrste sijalk so najprimernejše za uporabo v bivalnih in pisarniških prostorih?

V pisarniških uporabljamo večinoma linijske fluorescenčne sijalke, ker imajo trenutno najboljši izkoristek, in sicer – opremljene z elektronsko predstikalno napravo – majčkeno nad 100 lumni na vat. Doma tega, razen izjem, ne bomo uporabili, navadnih žarnic ni več, in v bistvu je vse, kar nam ostane, že omenjena kompaktna fluorescenčna sijalka, popularno imenovana varčna žarnica.

Koliko električne energije prihranimo, če v stanovanju vse žarnice zamenjamo s tovrstnimi sijalkami?

Porabo za razsvetljavo smo v tem primeru zmanjšali za tri četrtine. Če upoštevamo, da je delež porabe električne energije za razsvetljavo v gospodinjstvu nekje med 20 in 25 odstotki celotne porabe, pomeni, da pri strošku za elektriko prihranimo okoli 15 odstotkov.

Varčujemo lahko tudi z ugašanjem luči povsod, kjer jih trenutno ne potrebujemo. Toda če varčno sijalko kar naprej prižigamo in ugašamo, ji menda z vsakim vklopom skrajšamo uporabno dobo za eno uro.

Da, to so povprečne ocene. Njena uporabna doba je danes 8000 do 10.000 ur, s tem da zdrži recimo 20.000 vklopov. Če je vklopov in izklopov veliko, se uporabna doba res skrajša. Toda če vemo, da jo bomo v nekem prostoru veliko prižigali in ugašali, kupimo táko, ki je za to predvidena. Danes se namreč že dobijo tudi take.

Celoten intervju z Grego Bizjakom si lahko preberete na www.delo.si!

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine