Organizacija Greenpeace v Sloveniji pred svetovnim dnevom Zemlje v luči dejstva, da je Organizacija Združenih narodov leto 2012 razglasila za leto trajnostne energije za vse, poziva slovensko vlado k preusmeritvi Slovenije iz fosilne in jedrske energije k virom, ki izkoriščajo naravne danosti Zemlje.
V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) pa izpostavljajo, da se današnja civilizacija še vedno vzdržuje predvsem s trošenjem naravnih rezerv oziroma virov in da za seboj pušča poškodbe in odpadke, ki povzročajo nove poškodbe v naravi. Predsednik ZEG Karel Lipič ugotavlja, da razmer, v katerih danes živimo, ne moremo ne na globalni ne na slovenski ravni označiti kot sonaravne in trajnostne.
Kot poudarjajo na čebelarski zvezi, je obeležitev dneva Zemlje neposredno povezano tudi ohranjanje čebel. Javna svetovalna služba v čebelarstvu je v ta namen vzpostavila vrt medovitih rastlin, to je tistih, ki s svojimi izločki privabljajo čebele in druge opraševalce. V Mozirskem gaju bo vrt medovitih rastlin na ogled od nedelje, v njem pa je posajenih več kot 60 različnih medovitih rastlin.
Dan Zemlje po vsem svetu obeležujejo od leta 1970, leta 2009 pa je 22. april za mednarodni dan Zemlje razglasila Generalna skupščina ZN. Po podatkih svetovne mreže dneva Zemlje bo letos v aktivnostih sodelovala milijarda ljudi.