Raziskavo o (odvrženih) oblačilih so izvedli Ekologi brez meja v sodelovanju s partnerji projekta Obleka naredi človeka, društvom Focus in pravično trgovino 3MUHE Slovenija. Organizacije, ki se že več let ukvarjajo z okolju in ljudem prijazno modo, opozarjajo na ključne probleme hitre mode – hiperprodukcijo, nizke cene in slabo kakovost oblačil.
Slovenski potrošniki so v anketnem vprašalniku kot glavni razlog, da zavržejo oblačilo, navedli njegovo neuporabnost (oblačilo je bilo strgano ali poškodovano). Trgovine s hitro modo prodajajo oblačila, narejena iz materialov slabše kakovosti, zato ta hitro postanejo sprana, se strgajo ali spremenijo obliko.
V Slovenijo največ oblačil uvozimo iz Nemčije, Avstrije, Italije, Kitajske in Bangladeša. Povprečna cena uvoženih oblačil je 25 evrov, izvoženih pa 45 evrov – kar kaže na izvoz kakovostnih in uvoz nekakovostnih oblačil.
Učinkovita zaviralca hitre mode sta pametna poraba in ponovna uporaba. Partnerji projekta Obleka naredi človeka ugotavljajo, da se omenjena trenda v Sloveniji še nista prijela v zadostni meri, da bi lahko zaustavili naraščanje količin odpadnih oblačil. Delež prodaje rabljenih oblačil v primerjavi z nakupom novih v letu 2019 znaša le 0,62 odstotka, še nižji je delež izposoje oblačil.
23. aprila oblecite rabljena oblačila, se fotografirajte in sliko objavite na družbenih omrežjih, da k sodelovanju spodbudite še druge.
V okviru projekta Obleka naredi človeka Ekologi brez meja, društvo Focus in pravična trgovina 3MUHE spodbujajo ponovno uporabo oblačil, ki bodo svoj vrhunec dosegle 23. aprila. Takrat se bo odvil prvi slovenski dan v rabljenih oblačilih. Partnerji projekta vabijo posameznike in organizacije k oznamovanju tega dne v rabljenih oz. oblačilih iz druge roke. »Oblecite rabljena oblačila, se fotografirajte in sliko objavite na družbenih omrežjih, da k sodelovanju spodbudite še druge,« poziva vodja projekta Živa Lopatič.
Podporo apelu za več ponovne uporabe je izrazilo že več kot 25 organizacij, podjetji in vzgojno-izobraževalnih ustanov. V rabljena oblačila se bodo oblekli učenci, dijaki, študenti in zaposleni. Na ta dan bodo organizirane tudi izmenjave oblačil, modne revije, oblikovalski izzivi in čistilne akcije v rabljenih oblačilih, so dodali partnerji projekta Obleka naredi človeka.