Potem ko bo spremembe potrdil Svet Evrope in bo direktiva objavljena v Uradnem listu EU, bodo morale države članice v 18 mesecih prilagoditi svojo zakonodajo. Med drugim to pomeni, da bodo morale povečati količine zbranih e-odpadkov, tudi če že izpolnjujejo zdaj veljavni cilj 4 kilograme na osebo na leto.
Do leta 2016 bo morala tako večina držav na vsako tono prodanih aparatov zbrati 450 kilogramov odpadkov oziroma 45 odstotkov povprečne teže prodane elektronske opreme. Za deset držav, ki morajo izboljšati svoje zmogljivosti za zbiranje in predelavo odpadkov – med njimi je tudi Slovenija –, je prag postavljen nižje, na 40 odstotkov teže izdelkov na trgu.
Do leta 2019 bo morala večina držav članic zbrati 65 odstotkov povprečne teže elektronske opreme, ki se prodaja na trgu, oziroma 85 odstotkov vseh e-odpadkov, kar je približno enaka količina. Za Slovenijo in preostalih devet držav je ta rok podaljšan do leta 2021.
Potrošniki bodo lahko brez obveznosti nakupa novega izdelka oddali v reciklažo zelo majhne aparate (manjše od 25 cm) v vseh srednje velikih in velikih trgovinah z električnim blagom (z več kot 400 kvadratnimi metri prodajne površine). S preudarnejšim ravnanjem z e-odpadki naj bi povečali količino zbranih surovin in zmanjšali odmetavanje nevarnih snovi. Pri predelavi izdelkov bo treba uporabiti čim boljše načine reciklaže, v direktivi zapisana pravila pa bodo spodbujala do okolja primerno zasnovo aparatov, ki bo omogočala njihovo predelavo in ponovno uporabo, so še sporočili iz evropskega parlamenta.