Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov narašča

Delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov v Sloveniji od leta 2004 narašča. Pred desetimi leti je bil le 11-odstoten, v zadnjih treh letih pa se je s 25 odstotkov zvišal na skoraj 40 odstotkov, ugotavlja državni statistični urad v publikaciji Kazalniki zelene rasti, ki stremi k spodbujanju gospodarske rasti in razvoja ob hkratnem ohranjanju naravnih bogastev.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:28
3:08

Publikacija Kazalniki zelene rasti, ki so jo pripravili na Statističnem uradu RS, je prvi poskus prikaza tovrstnih kazalnikov za Slovenijo. Izdelana je na podlagi priporočil Strategije zelene rasti in predlaganih kazalnikov za spremljanje napredka na tem področju, pripravljenih na Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Kazalniki zelene rasti nakazujejo, v kolikšni meri nam uspeva proizvesti čim več dobrin s čim manjšim negativnim vplivom na okolje in naravne dobrine, v kolikšni meri udejanjamo koncept zelene rasti v odnosu do okolja in v gospodarstvu ter kako hitro se približujemo ciljem, pojasnjujejo na statističnem uradu.

Vrednost kazalnika, ki meri delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov, se je najbolj izrazito zvišala leta 2011, ko je glede na leto poprej narasla za osem odstotnih točk, in leta 2012, ko se je v primerjavi z letom 2011 zvišala za sedem odstotnih točk. Skupaj se je delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov med letoma 2004 in 2012 zvišal za skoraj 30 odstotnih točk, ugotavljajo na statističnem uradu. Omenjeni kazalnik pove, v kakšnem razmerju sta si količina vseh nastalih komunalnih odpadkov in količina tistih komunalnih odpadkov, ki so bili zbrani ločeno v zbiralnicah odpadkov ali v zbirnih centrih (razen mešanih komunalnih odpadkov).

Tolikšno povečanje deleža ločeno zbranih komunalnih odpadkov gre deloma pripisati stopnjevanju uvajanja ločenega zbiranja odpadkov, deloma pa dejstvu, da so prebivalci čedalje bolj ozaveščeni, pojasnjujejo statistiki. Komunalni odpadki, ki se ne zberejo ločeno in se oddajajo kot mešani komunalni odpadki, morajo biti pred odlaganjem mehansko-biološko obdelani, ostanki te obdelave pa se odlagajo na odlagališčih.

Ločeno se zbirajo naslednji komunalni odpadki: papir in lepenka, steklo, plastika, kuhinjski odpadki, odpadki iz kovin, lesa, tekstila, zavržena oblačila, jedilna olja in maščobe, barve, črnila, lepila in smole, detergenti, baterije in akumulatorji, električna in elektronska oprema ter kosovni odpadki. Večina ločeno zbranih odpadkov se reciklira prednostno.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine