Ali veste, da obstaja kup mojstrov, ki znajo popraviti čevlje in sušilnik za lase, pa zakrpati potovalko in popraviti kolo? Zemljevid ponuja pregled nad komisijskimi trgovinami v Sloveniji kot tudi mojstri, na katere se lahko obrnete za pomoč, ko se namesto za nakup nove stvari, raje odločite za popravilo tiste, ki jo imate doma.
»Trenutno je na našem zemljevidu mesto našlo 243 mojstrov oziroma poslovalnic, kjer je mogoče reči popraviti, si jih izposoditi ali kupiti iz druge roke,« je pojasnila Katja Sreš. Nekaj mojstrov so na začetku dodali sami, zdaj pa jih poiščejo oni ali pa jih priporočijo stranke. »Vnos vseh podatkov je popolnoma brezplačen,« je še dodala.
Na spletni platformi Manj je več je tudi zemljevid zero waste trgovin in tistih, kjer je mogoče vsaj nekatere stvari kupiti brez embalaže. Koledar dogodkov pa ponuja informacije o predavanjih in delavnicah, povezanih z zmanjševanjem odpadkov ter kje, kdaj in kaj si je mogoče izmenjati 1000 in eno reč.
Povpraševanja po mojstrih je vedno več, so zaznali Ekologi brez meja. Največ povpraševanja je po popravilih oblačil, obutve in dodatkov, predvsem kovčkov in torbic, je naštela Katja Sreš.
S popravilom stvari, ki jih imamo doma, bistveno prispevamo k zmanjševanju količine odpadkov. A težava nastane, ker se za popravilo odločajo predvsem okoljsko bolj ozaveščeni posamezniki ne pa tudi vsi. »Dokler bodo reči, kot so oblačila in elektronske naprave tako poceni, ne bo prišlo do korenitejših sprememb. Če kupiš čevlje za 10 ali 20 evrov, ki pogosto že po eni sezoni niso več nosljivi, se bo le redko kdo odločil za popravilo, saj se enostavno ne splača,« je dodala Katja Sreš.